+ آب تهران مایه حیات است شک نکنید

پیرو خبرهای اخیر وپست قبلی مبنی بر پارادوکس آب در تهران دیدید وشنیدید .امروز یک سندی را منتشر میکنم که نمیدانم درست است یا نه وکاری هم به بازارگرمی آنها که خوبتر بودند ندارم ودرصدی هم از این شیرین کاریها گیر بنده نمیآید اما بد نبود آنها که به آب معدنی رو میآورند این صورتجلسه نفتی ها را که من باب خرید آب معدنی تنظیم کرده اند ببینید شاید شما هم مشتری شدید.


البته در کامنتهای دیروز برخی دوستان به این نتیجه رسیدند که دستگاه تصفیه آب بخرند یا آب معدنی بنوشند که بنده با هردو آنها مخالفم.چون این دستگاهها این آلودگی ها ومیکروبها را در بلند مدت وگاهی هم کوتاه مدت از بین نمیبرد.آبهای معدنی هم که دیدید وضع خوبی ندارد ووقتی فرقی بین آب معدنی وآشامیدنی توسط دستگاه ذیربط قائل نمیگردد پس توفیری هم نمیکند که این آبها توسط مردم مصرف شود یا نشود.چون آنوقت باید دنبال آب تمیز بود که خود داستان مفصلی خواهد بود از باب اطمینان به دستگاه آزمایش کننده وخطای نمونه بردار ورانت خو.اری من کارشناس و.....
پس به دنبال جناب پروفسور بردیشیف روسی 82 ساله  بیفتید وبرای نوشیدن یک لیوان آب سالم این کار را بکنید. آب معمولی را منجمد وسپس آن را از یخچال خارج کرده و اجازه دهید تا دوباره ذوب شود به اندازه ای که درون ظرف فقط قطعه یخی به حجم یک تخم مرغ باقی بماند. این قطعه یخ تمام ناخالصی های آب را ازجمله موادی که سلول های بدن را از بین می برد, به خود جذب می کند. با خارج کردن این قطعه یخ یک لیوان آب سبک به دست می آید که مفیدترین نوشیدنی دنیا است و همچنین در طولانی کردن عمر انسان نیز موثراست.
مخلص کلام:
حکایت زندگی ما در تهران حکایت همان پوست فروشی است که به بازار عطار رفت وغش کرد و وقتی مجدد به محل کسب قبلی خودش منتقلش کردند به هوش آمد.اگر این آب که ما مینوشیم تبدیل به آب معدنی وتمیز گردد قطعن به بیماریهای عفونی وانگلی دچار خواهیم شد پس ما و خودتان را عذاب ندهید ومثل بچه آدم همین آب را بنوشید.فقط یادتان باشد بجای شیر به شیرخوارها  آب ندهید.واگر هم دادید یک قاشق گریپ میکسچر به نافش ببندید.

 و نهایتن بد نیست بدانید سالانه هشت میلیون نفر در جهان بر اثر فقدان آب آشامیدنی میمیرند.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ ; ٢٩ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک


+ آب مایه حیات یا ممات

وجود نیترات در آب آشامیدنی هم یک موج جدید در درز اطلاعات از لای صحبت های اینجا وآنجا بوده ومعلوم نیست چند سالی است این آب ناسالم وبسیار خطرناک به خورد مردم تهران داده شده است .البته بنده تا کنون به چند مورد برخورده ام که پس از شنیدنیهای اینچنین اقدام به نصب تصفیه آب خانگی کرده اند واین ناشی از آمار نصابان این دستگاهها است که به مردم هشدار میدهند که آب آلوده مصرف نکنید.گر چه نصب این دستگاهها حذف TOC ونیترات را بدنبال نخواهد داشت اما آزمایشات پراکنده توسط بخش های خصوصی ومتمرکز توسط وزارت بهداشت ونیرو نگرانی های بیشتری را بدنبال خواهد داشت.  سالها پیش آماری محرمانه از وزارت نیرو منتشر شد که نشان میداد آب تزریقی وتصفیه شده  از آبگیر بیلقان به شبکه آب تهران دارای آلودگی میکروبی توتال کلیفرم بوده که ناشی از ورود پساب انسانی به آب دریاچه سد کرج میباشد .پس از آن ماجرا گرچه اقداماتی مناسب در جهت تخریب ساختمانهای حاشیه دریاچه صورت پذیرفت اما نتیجه حاصله تنها محدود به تخریب اراضی دولتی شد وروستاها ورستورانهای حاشیه رودخانه ودریاچه، هنوز که هنوز است دارند کار خودشان را میکنند.
مخلص کلام: نظر به اینکه 30 درصد تامین آب تهران از 466 حلقه چاه های موجود در سطح تهران و 70 درصدنیز از۴ سدلار ، لتیان ،طالقان وکرج تامین میگرددوهر روزه به آمار حاشیه نشینان رودخانه ها ودریاچه ها افزوده شده و بر بار آلودگی ها نیز افزوده شده واز سوی دیگر قرابت چاههای آب آشامیدنی وفاضلاب در سطح تهران خود علتی بر افزایش آلودگی ها میباشد لذا هیچ جای تعجب هم ندارد که وزیر بهداشت ازطریق رسانه ها واز قول وزیر نیرو نگران حال آب آشامیدنی من وشما باشد. واگر مستقیم خود به این نتیجه میرسید شاید به شیرخوارها دستور نمیداد تا از آب تهران نخورند چون آنها ماهیتن اهل آب نیستند وبیشتر با شیر حال میکنند.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; ٢۸ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک


+ هر دم از این باغ بری میرسد

روز شنبه بنا به درخواست تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران جلسه ای با رئیس سازمان جنگلها ومراتع برگزار گردید.گر چه هدف از چنین دیداری بنا به برخی رسومات جاری در بلاد غریبه عرض تبریک بود که پس از کسب یک پست مهم توسط یکی از فارغ التحصیلان ، دیگر همکلاسی ها از مدیر مربوطه دیدن میکنند اما برخی افراد که نیامده بودند معتقد به این دیدار نبوده وآن را صنفی نگری دانستند.البته موضوع نیامدن وآمدن افراد مهم نبود و مهم این بود که دو تن از حضار به نمایندگی مطالبی را به دکتر سلاجقه رئیس جدید سازمان عنوان کرده که برآیند این صحبت ها این بود که سازمانی چنین عریض وطویل به نظرات کارشناسی بیشتر بها داده شود واز نمایندگان دفاتر جهت استمرار برگزاری جلسات هر ماهه دعوت گردد.برگشت ارزش ومنزلت کارشناسی به جایگاه قبلی، به نحوی که جایگاه کارشناسی در حال حاضر مرده است. از سوی دیگر استفاده از دبیر شیمی ومسئول نقلیه در پست های کلیدی به نقد گذاشته شد و اینکه مدیران از کارشناسان سوال وجواب کنند نه اینکه کارشناس را به حال خود رها نمایند و موارد دیگر چون: شایسته سالاری، عدم مدیریت چرخشی بین تعدادی افراد معدود ،استفاده از کارشناسان با تجربه  در پست های مدیریت،رسیدگی به مسائل معیشتی ورفاهی همکاران وارزیابی عملکرد ودریافت مجوز استخدام وجایگزینی افراد بازنشسته برخی دیگر از موارد مطروحه در جلسه بود که بدلیل ضیق وقت قرار شد ادامه جلسه بصورت ماهانه پیگیری شود!در انتهای جلسه دکتر اظهار امیدواری کرد تا آخر همان سلاجقه ای باشد که سال 66 بوده واکنون هست.به وزیر محترم هم گفتیم اگر سیستم از ما تمکین نکند ما نیستیم.اصل کار ما کارشناسی است وامیدوارم اعتبار شما با وجود وحضور من در سازمان خراب نگردد.تار وپودهای تنیده شده قابل حل است. قیل وقال مدرسه ما را کفایت میکند:
شور می گیرد دلم باشور وحال مدرسه/ خاطراتی دارم از آن قیل وقال مدرسه/ جمع ماجمع است یاران بهرماملحق شوید / نیست هرگز محفلی همچون مثال مدرسه
مخلص کلام:
چنین نوشتاری،  سندی خواهد شد بر عملکرد مردی از دانشگاه، او که بعنوان یازدهمین مدیر پس از انقلاب ، سکان مدیریت سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری کشور را در دست میگیرد. سکانی که بطور متوسط هر سه سال در اختیار یک نفر بوده وآنچه در خاطره ها مانده تنها نام نیکی بوده که در اختیار چند نفر از این جمع بوده نه تمام آنها. وعمده علت آن در سنوات گذشته که سازمان را به قهقرا کشانده عدم استفاده از نیروهای متخصص وشایسته بوده است.
وامید که فرزند رابر با مدیریتی شایسته، غدد سرطانی ریشه دوانده در گوشت سازمان را برداشته واز نیروهای تازه نفس وتوانمند بهره جسته تا انگیزه های کاری مجددن احیا شده و بدنه کارشناسی جان تازه ای گرفته وخون تازه در زیر پوست خشکیده سازمان جریان یابد.واین ممکن نخواهد شد مگر با ایستادگی دکتر علی سلاجقه در مقابل  طوفانهای سهمگین .

اسامی حاضرین در جلسه با دکتر علی سلاجقه:حسین سعادت-حمیدرضازکی زاده- فرهاد رضوی-حسین بدری پور-رضا نامجویان-محمدمهدی حسینی - مهدی دانش-عباس باقری-ترحم بهزاد-مهران حیدری-رضا دلفان آذری-فرشادهراتی-سید مصطفی ابوهاشم-محمدصباغی-علیرضاگلبابائی-محمدمهدی سعیدی-محمد عقیقی-مریم فرخی ونگارنده

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ ; ٢٧ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک


+ از تو به یک اشاره ، از ما به سر دویدن

در ادامه سفرهای استانی، این هفته سعادتی بود تا سری به استان گلستان بزنم.نظر به اینکه خیلی وقتها فرصت نگاه کردن به نوشته های دوستان عزیز در اینترنت بنا به نبود امکانات در استانها میسر نمیباشد لذا مطلب گذاری هم که تابع همین مسائل است دچار نوسان شده وحضور بنده را تحت تاثیر قرار میدهد.
دو موضوع رادر ادامه خواهم گفت: یکی اینکه جنگل  ابر تبدیل به یک موضوع کاملن صیاصی شده و گره کور آن به دست توانای من وشما باز نخواهد شد.مگر آنکه نمایندگان محترم ودانه درشت های علی آباد شاخ مبارک را از ساخت چنین جاده ای به بهانه نزدیک شده فاصله تا زادگاهشان در استان سمنان بیرون کشیده تا دوستداران بیکار محیط زیست نگران سرخدار وچند عدد درخت بی ارزش جنگلی برای ساخت چنین جاده استراتژیک ومهمی که تنها جاده !!! مابین استان گلستان وسمنان بوده ، نباشند.
مسئله دیگرساخت وساز در روستاهای ییلاقی توابع گرگان است.این را گفتم که چند سال دیگه دوستان محترم که چشمشان به این مطالب میافتد گله مند نباشند ونگویند شما که میدانستی چرا اطلاع رسانی نکردی تا ما هم با این نمد یه کلاهی واسه خودمان بسازیم .همین گله ای که ما از دیگران داریم چون اگر این موضوع که قصد گفتن آنرا دارم اگر سه چهار سال پیش به بنده گفته شده بود حداقل الآن پای رایانه به نوشتن این مطالب اتلاف وقت نمیکردم ودرتراس ویلای خودم  داشتم چپق میکشیدم .
موضوع این است که در استان گلستان ودر دل جنگل ، روستاهای زیادی وجود دارد که بخشی بصورت فصلی مورد استفاده قرار میگرفته وبخشی نیز دائمن استفاده میشود.این روستاها به همت دولت محترم هم برق دارد هم آب وهم امکانات روستانشینان دیگر.چند سالی است تب زندگی توسط شهرگریزان طبیعت دوست در دل طبیعت داغ شده وبه همین بهانه ایشان اقدام به خرید قطعاتی زمین در داخل همین روستاها نموده تا برای تعطیلات خود محلی دنج داشته باشند. بانکها هم وام 10 میلیونی جهت ساخت به ایشان میدهند.خلاصه مطلب اینکه هجوم شهر نشینان به روستاهای داخل وحاشیه جنگل طی سالهای اخیر وساخت منازل ویلائی وخوش نشینی در این مناطق نه تنها قیمت زمین را بطورسرسام آور بالا برده وبه یک معظل برای سیاست مداران استان تبدیل شده بلکه نگرانی های زیادی را در باب تخریب جنگلها برای دوستداران محیط زیست فراهم نموده است. معظل از آنچه بنده نوشتم خیلی بزرگتر است.گفتیم پیرو سفرهای استانی مطلبی نوشته باشیم تا دوستان بعد ها گله مند نشوند که چرا به ما نگفتی تا با موضوع برخورد کنیم یا یه تیکه زمین واسه روزهای پیر وکوریمون فراهم کنیم.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱٥ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک


+ به امید باران

امروز روزی متفاوت از روزهای کسل کننده ویکنواخت روزهای قبلی بود.دیروز خبری را شنیدیم که نقل محافل ومجالس مختلف طی هفته گذشته بود.خبری که یکسالی  وپس از شروع بکار دولت دهم وتصدی وزیر جدید جهاد کشاورزی قرار بود به انجام برسد ولی  انجام نشده بود وآن پایان تصدی گری دکتر شریفی از مدیریت سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور بود. خلاصه در هشتم تیر ماه هشتاد ونه این اتفاق افتاد ودکتر سلاجقه رئیس دانشکده منابع طبیعی کرج سکان مدیریت این سازمان را بدست گرفت.در مراسم تودیع و معارفه ایشان ازوزیر ونماینده ولی فقیه در وزارتخانه و گروههای دوستدار محیط زیست گرفته تا مدیران محیط زیست وموسسه تحقیقات واساتید ودانشجویان دانشکده منابع طبیعی ورئیس دانشگاه تهران ومدیران اجرائی وستادی وکارشناسان وکارمندان سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری وخیلی افراد بازنشسته و..... حضوری فعال داشتند.آنچه در بین صحبت های عنوان شده بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت سخنان دکتر خلیلیان وزیر محترم جهاد کشاورزی بود که صراحتاً تعرض به منابع طبیعی را محکوم وخواستار حفظ منابع طبیعی از دست متجاوزین  وکوتاه نمودن دست متجاوزین از عرصه های منابع طبیعی شده وپیشنهاد نمودند جهت تسهیل در ذکر نام سازمان بگوییم "سازمان منابع طبیعی " نامی که از سال تولد نگارنده تا 4 سال بعد وزارتی را به همین نام به خود اختصاص داده بود.


دکتر علی سلاجقه نیز ضمن تاکید بر اهمیت نام وجایگاه منابع طبیعی  عنوان کردند:منابع طبیعی وضعیت مناسبی را ندارد وامید که دولت مردان معارف عمومی را دانسته واهداف دیده شده در برنامه های توسعه به نحو مطلوب پیاده گردد.از سوئی جایگاه ومنزلت کارشناسی مجددا احیا شده واز متخصصین مرتبط در رده های ستاد تا استان استفاده گردد. منابع طبیعی کاشت یک درخت وچرای مراتع به تنهائی نیست ما باید خدمات وکارکردهای اقتصادی وزیست محیطی مراتع و منابع طبیعی را از نگاه تفرج(توریسم)، داروئی،گردش آب در طبیعت،ژنتیک، خاک ،تنظیم گازها وآب وهوا،کنترل بیولوژیک ودیگر کاربردهای آن  ببینیم.از سویی ایشان خواستار همکاری دستگاههای متولی در کمک به سازمان در مقابله با غاصبین منابع طبیعی وانفال شده ونیز توقع داشتند برخورد استانداران  با مدیران کل منابع طبیعی همان برخوردی باشد که با مدیران صنایع میباشد.ضمنن اصلاح برخی قوانین موجود ، توسعه مشارکتهای مردمی و بریدن شاخ وبرگهای ضاید سازمان ورسیدگی به فعالیتهای استانی نیز از دیگر موارد عنوان شده توسط ایشان بود.
مخلص کلام:
به پاس سالها فعالیت فرزند رابر بافت،  دکتر علی سلاجقه در پست های مختلف درمحیط زیست تا دانشگاه ،امیدواریم تا دعای باران مستجاب شده وزمین تفتیده وخشک منابع طبیعی با ترنم باران روحی تازه بگیرد.که اگر امید نباشد زندگی روحی نخواهد داشت. 

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ ; ۸ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک


+ سفری به مهد اتابکان لر بزرگ

در سفر به زرد کوه بختیاری با هیئت کوهنوردی عازم این استان زیبا شدیم تا همنشین یکی از سی وچند قله مرتفع سلسله کوههای زاگرس در چهار محال وبختیاری شده وفاتح یکی از بیست قله بالای 4000 متر زرد کوه شویم.
استان چهارمحال وبختیاری سرزمینی بلند در گستره مرکزی کوههای زاگرس در جنوب غربی کشور قرار گرفته است. این استان با سطحی معادل  16533 کیلومتر مربع ، بیست و دومین استان کشور از نظر مساحت می‌باشد وبا همین سطح کم که یک درصد از کل وسعت ایران است .اما ده در صد آب کشور بخصوص استان اصفهان را تامین میکند.به عبارتی اگر آب کوهرنگ به اصفهان نرسد اصفهانی نخواهد ماند. ریزشهای جوی و برف و باران درکوههای بختیاری منشاء سرشاخه‌های رودخانه کارون و زاینده رود هستند.


استان چهارمحال و بختیاری از سمت شمال و شرق به استان اصفهان و از طرف غرب و جنوب به استانهای خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد محدود می گردد از سمت شمال غربی نیز به استان لرستان منتهی میشود .
برای آشنائی با طبیعت بختیاری  میتوان از تارنمای مهندس هومان خاکپور بازدید نمود.
طی دیدار از شهرکرد تا رسیدن به کوهرنگ وعبور ازمرغملک وتخریب وشخم مراتع ونیزاز کنار سدها وتونلهای ارتباطی کوهرنگ وصعود به قله کلونچی فرعی به نکاتی برخورده که در پست های بعدی به آنها اشاره خواهم نمود.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ ; ٦ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::