+ پرانتز باز ، پرانتز بسته


در پست دیروز نقل نمایشگاه بیست وچهارم بود که وعده دادم حکایت گریزانی خود از غرفه های کتب خارجی را بگویم.


 وقتی دانشجو بودم اجازه خرج کردن چند دلار به بهای دولتی هفتاد تومانی به ما دادند وما که فکر میکردیم این موفقیتی وافر وکلان در حیطه درس خواندن ودانشجوئی است با ذوق فراوان سامسونتی را که با اولین پول کمک هزینه دانشجوئی که سه هزار وپانصد تومان بود از خیابان منوچهری خریده بودیم در دست گرفته وروانه نمایشگاه کتاب در محل نمایشگاهها در بزرگراه چمران شدیم.البته یادم نیست کدام سال نمایشگاه بود وحس حساب کردنش  هم نیست .اما مهم این بود که با ذوق فراوان ویک سامسونت در دست ویک هیبت شق و رق داخل نمایشگاه شدیم وصاف به غرفه کتب خارجی وارد شدیم. وشروع به جستجوی کتابهای مرتبط با رشته خود کردیم وچنان فیگوری گرفته بودیم که گوئی زاده فرنگیم . تا اینجای کار وپیدا کردن چند کتاب از کشورهای مختلف وچند بچه کتاب دیگر مشکلی نبود .اینها خریدهای من از غرفه خارجی نمایشگاه بود تا در اولین فرصت که یکماه بعد بود این

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ ; ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها: خاطرات
comment نظرات () لینک


+ علم بهتر است یا ثروت-1

در روز آدینه به منظور اجابت نظرات فرزند ذکور به نمایشگاه جهانی کتاب در محل نمازخانه بزرگ تهران در آمدیم.در زمان ورود در صبحگاهان که فکر هیچ احدی قد نمیدهد که محل پارک خودروها پر باشد اما پر بود.نه تنها آنجا، بلکه تمامی راههای اطراف تا دورترین نقاط به سفارت کبری افغانستان نیز جا برای اتل ما یافت همی نگردید.ناچارجائی دورتر محلی یافت شد واین مهم  به انجام رسید.


بماند که تا رسیدن به درب شرقی در مجاورت خیابان خرمشهر راهی طولانی بایستی طی طریق میشد اما به لحاظ سماجت های فرزند ذکور در خریدن کتبی که از سوی آموزگاران گرامی بدیشان معرفی گردیده بود تا شایدروزی بدردآینده اش بخورد بناچار با حالی نزار این مهم نیز انجام شد . از دیدن دکه های کتب اجانب وفوق علمی همانند جن زده ها فراری بودم . این فرار هم بنا به دلائلی به سالهای دور برمیگشت که در پستی جدا در آینده ای خیلی خیلی نزدیک ماجرای آنرا برایتان خواهم گفت .
اما برگردیم به روز آدینه
بعد از تهیه کتب فرزند،  راهی درب خروج شدیم. به محض ورود به خیابان شهید بهشتی نظرم را چند افغانی به خود جلب کردند که در کنار یک تاکسی سبز رنگ که کنار خیابان پارک شده بود ایستاده وفریاد میزدند دو تا کتاب 500 تومن.کمی نزدیک رفتم و بنا به زخمی که سال 86 و87 از این جماعت خورده بودم ومیدانستم مال کلاهبرداری وسرقتی معمولن زیر قیمت به فروش میرسد لذا علت را جویا شدم ولی چیزی عایدم نشد ولی فردی که به درب عقب تاکسی نزدیکتر

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ; ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ من پری کوچک غمگینی را میشناسم

 اثرات مخرب وزیانبار منابع آلودگی بر زندگی روزمره مردم کم وبیش برای اهل این درگاه شناخته شده است . آلودگی هایی از قبیل آب ،هوا ، خاک و صوت.ازبین چهار نوع آلودگی های گفته شده آلودگی صدا از مظلومترین در ایران بوده است. نه اینکه به سه نوع دیگر بخوبی رسیدگی شده ومانده که فقط آلودگی صوتی را حل کنیم.بلکه این یکی از بقیه مظلومتر است چون استاندارد سازی ومقررات مرتبط در سازمان متولی آن که همانا محیط زیست است خیلی قدمتی ندارد والآن هم تا فاضلاب وآلودگی های هوا وضایعات کارخانجات ومنازل وغیره مانده کسی از اصحاب محیط زیست به فکر صر وصدای ناشی از دستگاههای کارخانجات ونیز صداهای مخرب شهری نیست.اما بد نیست بدانیم قرار گرفتن در معرض اصوات شدید و مداوم می تواند مشکلات دیگری از جمله سردرد، فشار خون بالا ، خستگی، تحریک پذیری و زودرنجی، سو هاضمه، افزایش قابلیت بدن در ابتلا به بیماری هایی چون سرماخوردگی و عفونت های جزیی ایجاد نماید..

نشنال ژئوگرافی دراینجا که تصویر آنرا هم در زیر میبینید آورده که این ماهی مرکب (اختاپوس) بزرگ دریائی به گواهی محققین بر اثر صدای ناشی از بوق کشتیها مرده است.گر چه ما هنوز در ایرا ن برای انسانهایمان هم مطالعه نکرده ایم تا ببینیم اثرات سر وصدای ناشی از ماشین  وکشتی  وقطار وهواپیما وهزار وسیله تولید صدا بر روی انسانها چقدر است اما نیک میدانیم که واحد اندازه گیری صدا، دسی بل است وافزون بر ٨۵ دسیبل آزاردهنده وخطرناک است. واین خود موفقیتی بس شگرف برای کسانی است که نمیدانند انسانهائی هستند که عمدتن بدلیل ابتلا به امراض ناشناخته چون سرطان ناشی از استنشاق ریزگرد میمیرند یا غالبن سکته مغزی یا قلبی کرده وهیچ از دسیبل که واحد اندازه گیری اصوات است خبر ندارند.دنیا را چه دیدی اگر شاید خبر داشتند آسوده خاطر تر سر برآستان مقدس خاک مینهادند.

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ ; ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ همایش بیمارستانی

آدم از این جماعت وبلاگ نویس در عجب است .مدتی پیش دست به دامن اصحاب وبلاگ نویس شدیم تا یه مسلمونی یه طراح قالب سایت پیدا کنه ومارو از شر این قالب تکراری وپر مشکل نجات بده تا لااقل اگر خواستیم یه دلنوشته ای داشته باشیم و در سایتی دیگر لینک دهیم یا از رفیق شفیقمون حمایت کنیم یه سایت کم مشکل داشته باشم .که نشد وناچارم تا ساخت یه سایت پر وپیمون از همین درگاه در نوشتن دلنوشته ها استفاده کنم.
پرده اول:
در دفتر مجاور ما یه آقائی نقش نیروی خدماتی را انجام میده که خیلی جا افتاده ومتینه واز همون قشر آدمهای زحمت کش که سخت چشماش علیرغم اصالتش به دستان دیگرانه.نه اینکه فکرشما را منحرف کنم بلکه اگر کسی به او محبتی کنه تا مدتها قدردانش خواهد بود . و بدلیل مشکلات مالی ناشی از کسری حقوق کارگری ناچاره  شغل دیگری داشته باشه تا خرج کوچ وکلفت خود را بده.او بر اثر استنشاق دود غلیظ در یک آتش سوزی در محل کار دومش سالهاست گاه وبیگاه بعد از سرفه های شدید خون بالا میآره که این موضوع باعث شد در یکی از بیمارستانهای دولتی بستری بشه.

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ به صفرش ده بر یک

در هفته ای که گذشت بدلیل سفر به استانهای ایلام وکرمانشاه ولرستان وهمدان، سعادت نصیب بنده نشد که در همایش دو روزه ‌آبخیزداری در اصفهان شرکت کنم.اما دوست عزیزم مهندس افراسیابی در این همایش شرکت کردند که مطالبی در درخصوص این همایش منتشر نموده که در اینجا میتوانید ببینید.
موضوع مهم در این همایش انتقادهائی بود که از دکتر قدوسی بیان شد .کسی که در سالهای نه چندان دور از جمله افرادی بود که بنیان آبخیزداری را به شکل وقالب آنزمان بنا نهاد با امید اینکه نگرش وتعاریف این حوزه از حیطه کاری آن خارج نگردد. اما گذشت زمان از آبخیزداری جامع ، حرکت در آبراه ها وسرشاخه های اصلی وفرعی موضوع دیگری ساخت. به عبارتی آبخیزداری شد آبراهه داری .

وجود معارض در حوزه های آبخیز در بخش های زراعت ، مسکن، جاده ، مراتع و .... ایجاب مینماید تا با تجدید در نگرش وکارکرد آبخیزداری توجه شده وصرفن ساخت سازه دنبال نگردد. چرا که این کار با جدیت از سوی وزارت نیرو در احداث سازه های آبی تحت عنوان سد های کوچک وبزرگ در نقاط مختلف ایران دنبال شده وبی هیچ کاهش سرعتی ادامه دارد. صحبتهای اساتید فن در این همایش عین واقعیاتی است که مدیران وکارشناسان ستادی بایستی به آن توجه ویژه نمایند.اینها از صاحب نظران آبخیزداری بودند که سخنان خود را به گوش حاضرین رساندند .اینها از جنس من وامثالهم نبودند تا متهم به تخریب ونارضایتی ونق زدن شوند.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ; ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ رونالدو رو بی خیال ، عبود رو بچسب

چند سال پیش یک جک نقل محافل بود. زمانی که رونالدو به عنوان فوروارد ونوک حمله در تیم ملی برزیل بازی میکرد.در بازی فوتبال بین تیم برزیل با یک تیم دسته چندمی همشهری های آبادانی که خود را کمتر از برزیل نمیدانند، وقتی که توپ به پای عبود رسید او شروع به حرکت به سمت دروازه خودی آبادانی ها نمود .در این عین کاظم به جاسم که مواظب رونالدو بود گفت :جاسم رونالدو  رو  بی خیال ، عبود رو بچسب.(که داشت به خودی ها گل میزد)


چندیست که دوستداران کوهستان ومحیط زیست ومنابع طبیعی به انحاء مختلف نگرانی ومراتب اعتراض خود را از احداث جاده ای اعلام نموده اند که متاسفانه توسط تیم کهنه کار بچه های منابع طبیعی استان تهران در دار آباد تهران در حال احداث میباشد.

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ سرابی که سراب نیست

سراب نیلوفر در 14 کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه ودر مسیر کرمانشاه به جوانرود در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار واقع شده است . این دریاچه مملو از برگ وگلهای نیلوفر است که زیبائی خاصی به آن داده است.با گرم شدن تدریجی هوا نیز این نیلوفرها باز شده وچشم انداز زیبائی در معرض دید تماشاگران قرارمیدهد.


مجموعه این سراب به صورت پارک تفریحی و توریستی بسیار مفرحی در آمده که در روزهای تعطیل پذیرای مردم می باشد . سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تامین می کند، آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل های نیلوفر از زیر آب به وضوح دیده میشود. گل نیلوفر در اندیشه ایرانیان قدیم از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است و تقدسی خاص داشته و تکرار گل نیلوفر در نقوش تاریخی طاق بستان این امر را تائید میکند.
طبق افسانه های قدیمی کرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در اعماق این سراب وجود دارد، عمق بعضی از جاهای این سراب  32 متر ثبت شده است. مساحت این سراب حدود 25 هکتار است.البته استان کرمانشاه سراب های دیگری هم دارداما بنده فعلن همین یکی را مصور داشتم .
گرچه امکانات محدود اجازه نداد تا زیبائی های این سراب را به تصویر بکشم اما با تنها دوربین موجود که قدمت آن به گمانم به زمان رضا خان وشهریور 20 برسد چند تصویر گرفته شد که در ادامه خواهید دید.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ میان ماه من تا ماه گردون-تفاوت از زمین تا آسمان است

در تاریخ هفده اسفند ماه سال 89  تشکیلات مهندس انصاری عزیز در خبری تحت عنوان" تبدیل تمامی عرصه ها به فضای سبز مغایرتی با مرتعداری ندارد"  وبه نقل از مدیرکل دفتر فنی مرتع منتشر نمودند که با توجه به پرسش خیلی از دوستان در تارنمای اینجانب یا تلفنی مقرر شد که بنده حضورن از ایشان کسب سوال نموده تا حداقل نگاه ونگرش ایشان برای خود من هم روشن گردد.

این اتفاق بدلیل برگزاری همایش مشهد وهفته منابع طبیعی وتعطیلات نوروز و ماموریت چند روز اخیر میسر نگردید.در هفته ای که گذشت در مسیر بازدید از مراتع شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه با احداث باغ در اراضی

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ فاتحه مع الصلوات

در دیداری از غرب کشور در صبح شنبه عازم استان ایلام شدیم.بارش باران طی مدت زیاد 12 ساعت با شدت پایین بهترین ارمغان طبیعت بر عرصه های تفتیده این مناطق بود.مناطقی شامل نوار غربی از کردستان تا کرمانشاه وایلام وخوزستان این روزها گرفتار هجمه ریز گردهائی بود که زودتر از قبل عرصه را بر زیستمندان آن تنگ نموده بود اما بارش بموقع این باران، آبی بود بر آتش گردوغباری که روزهاست مردمان این دیار را آزار میدهد.
رسیدن ما مصادف بود با پایان بارش 20 میلیمتری باران در عراق ونوار غربی ایران.هوائی زیبا لطیف وخنک با 10 درجه سانتی گراد بهترین هدیه طبیعت به بندگان محسوب میشد.خوشحالتر از قبل پله های هواپیما را به امید شروع روزهای بهتر پایین آمدیم.یک روز کاری که شروعی خوب را نوید میداد آغاز شد.
غرب کشور در روزهای اواسط بهار زیباتر از همیشه خودنمائی میکند.بلوط غرب با تراکم زیاد ودر برخی نقاط با تراکم کم ، در مسیر حرکت خودنمائی میکند.گرچه اشکوب پایین این درختان طی سالها تعدی وتعرض تحت عناوین مستثنیات به کشت تبدیل شده ولی در منظر هر رهگذر این زیبائی ها بیش از پیش زیبا وبی بدیل دیده میشود.
در دیدار از برخی مناطق استان در 10 ساعت پس از بارش باران به ساعت 3 عصر نرسیده هجوم ریزگرها واجتناب از دیدن افق منتهی به عراق همه آن خوشحالی ها وطراوت صبحگاهی را با خود برد.از منظر کارشناسی ومدیریتی تنها گزینه باقیمانده برای مقابله با این ریزگرها از مبدا بوده وآن هم کشت نهال با واسطه ثابت نگه داشتن شن ها توسط مالچ بیولوژیک میباشد .کاری که سالهاست با مالچ نفتی در عرصه های بیابانی ایران انجام میگردد.
اما آیا در کوتاه مدت در کشوری که آب آشامیدن سالم وامکانات رفاهی،آموزشی ، بهداشتی وخیلی از فاکتورهای دیگر اولویت داربرای آسایش وآرامش مردمان خود را ندارد ، میتوان امید وار بود به فکر ریزگرهائی باشند که غالبن به سمت ایران آمده وکمتر استانهای آن کشور را تحت تاثیر خود قرار میدهد؟
دوست عزیزم مهرداد کهزادیان میگفت بچه که بودیم سالی یکی دوبار این اتفاق میافتاد وریزگرد به ایران میآمد ومردم به پاس رسیدن این موهبت از کربلا، آنرا محترم شمرده وتحمل میکردند به امید اینکه استنشاق این ذرات شفا بخش باشد.اما طی سالهای اخیر اینقدر این گرد شفا زیاد شده وبروز آن به تکرار رسیده که مردم را جان به سر کرده وجملگی انتظار فرجی را طلب میکنند.
در شرایط ودیدگاهی خوش بینانه واگر دست به جیب نشویم تا از داشته های خود برای مردم عراق هزینه کنیم باید امیدوار بود تا در عراق کار تثبیت شنها با استفاده از مالچ نفتی یا غیر نفتی انجام شده ودر بستر این مالچ ها کشت نهال صورت پذیرد .شاید اگر خشکسالی ها ونبود آب بدلیل ساخت سدها وخیلی عوامل انسانی وطبیعی دیگر در کار نباشد در 10 سال دیگر این درختان کاشته شده  باعث شود ریزگردها به آسمان ایران پر نکشند.اما این خیال وخوابی تعبیر نشده بنظر میرسد.پس همه با هم برای روزهای رویائی این دیار بخوانیم فاتحه مع الصلوات

در این باره:
میزان بارندگی در نقاط مختلف کشور ومقایسه آن با سال قبل را در تارنمای بچه خان بختیاری واین پست دنبال کنید تا متوجه شوید پارسال وضعیت بارش بهتر از امسال بوده است و امسال رکورد ریزگرد پران خواهیم داشت.

چند عکس زیبا هم از طبیعت ایلام با دست پخت دوست عزیزم مهرداد کهزادیان برایتان میگذارم تا لذتش را ببرید.تا یادمان نرود استانی دور افتاده از پایتخت اما پیشانی جنگ در روزهای دور داریم که چشم اندازهای بی بدیلی در آن یافت میشود.

 عکسهای ایلام توسط مهرداد کهزادیان

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ ; ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::