+ ریشه بیکاری وبلوط در زاگرس خشکیده خواهد شد!

ماجرای طرح تولید فرآورده‌های بذر درخت بلوط واحداث کارخانه در یاسوج طی این پست شرح داده شد و توضیح ماجرا نیز در روزنامه اعتماد درج گردید.بازخورد این خبر موجب شد تا مهندس غیبی ، مدیر کل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور که متولی جنگلهای خارج از شمال میباشند مباحثی را مطرح و زوایای دیگری از این بی توجهی را روشن سازند.

چرا که بلوط هر سال زادآوری نمی کند و هرچند سال یک بار بذر تولید می کند. واگر همین بذور نیز از سطوح جنگل جمع آوری شود نه تنها زاد آوری بلوط مختل میشود بلکه چرخه غذائی برخی موجودات وابسته به این بذور نیز دچار اختلال میگردد.

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ; ۳٠ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ یک سایت کاربردی برای پیش بینی وضع آب وهوا

سایتی را برادر بزرگوارم مهندس اسکندری در اختیار بنده گذاشت که مریوط به پیش بینی ونمایش آب وهوا در نقاط مختلف ایران وجهان میباشد.این سایت به شما کمک خواهد کرد تا پیش بینی 10 روز آینده نقاط مختلف را به همراه نقشه های حرکت ابرها وبارش، به علاوه تصاویر ماهواره ای ،دما،سرعت باد منطقه مورد نظر ودیگراطلاعات هواشناسی نقاط همجوار در شهرها وکشورهای دیگر جهان را رویت نمایید.

در زمان درج مطلب تهران بارانی با دمای 11 درجه

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ ; ٢٧ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ اختلاسی فرای 3000 میلیارد

در خصوص ورود اصحاب وبلاگ نویس یا قلم بدستان حوزه منابع طبیعی ومحیط زیست در بحث های خاص وتخصصی گله ای نیست چرا که خیلی از کارشناسان مرتبط در این حوزه که بایستی در این مسائل دخول پیدا نمایند بنا به وجود مسائل ومشکلات خاصی که این روزها بیش از قبل گریبان آنها را گرفته ورود پیدا نمیکنند، یا به سهو در این مسائل بازی داده نمیشوند .نمونه این داستان را سال گذشته در حذف بندهای ج و د از ماده 135 لایحه برنامه پنجم توسعه بود.این بندها تعهدات دولت را در حذف دام مازاد از عرصه های مرتعی و جنگلی خواستار بود که بدون هیچ توجیه فنی از سوی نمایندگان مجلس حذف شد.این در حالی بود که نماینده وزارت جهاد کشاورزی که همانا سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری بود در مجلس حضور نیافت تا از این موضوع دفاع شایسته ای نماید.

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ; ٢٤ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ گنه کرد در بلخ آهنگری××× به شوشتر زدند گردن مسگری

فرض کنید در یک روز برفی وسرد پائیزی قصد انتقال مبلغی پول از یک حساب به حساب دیگر را دارید تا بلکه چک بانک مقصد را پاس نمایید. برای این کار وارد شعبه ای از بانک خود شده که نزد آن حساب بانکی دارید.پس از پر کردن فرم مربوطه مسئول باجه عنوان میکنند که حساب شما مسدود شده وامکان برداشت پول وجود ندارد. وقتی علت را جویا میشوید توجه شما را معطوف به این نوشته  میکند:


 اگر تا تاریخ 15 آبان ماه کد ملی خود را به حساب بانکی مرتبط ننمایید حساب شما مسدود خواهد شد. تا اینجای کار نیز مشکلی وجود ندارد، چرا که همه افراد بایستی از قانون تمکین نموده و از آن تبعیت نمایند.

...
ادامه مطلب
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱٩ آبان ۱۳٩٠
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


+ اولین برف تهران

سال گذشته نبود باران ورطوبت به نحوی شد که مدیران بناچار دست به دامان آب پاشی با هواپیماهای سم پاش بر سر تهران دود زده شدند.بارانی که تا 22 آذر ماه نیامد.اما امسال به لطف خدا باران پیاپی سه روزه در مرداد ماه و یک هفته ای در مهر ماه واینک اولین برف زمستانه نوید روزهای خوب پر آب را برای کشور میدهد .باشد تا با مدیریتی صحیح راه را بر این جریان زندگی نبسته و با توجه به ورود جبهه سرما مشکل وارونگی وآلودگی تهران کاهش یافته وامیدوار باشیم یک پراکنش خوب بارش را در سرتاسر سال داشته باشیم. جوهر این عکسها هنوز خشک نشده!!!

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱٧ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ مرثیه ای دیگر برای بلوط های زاگرس

مشکلات پیش روی نابودی بلوط های منطقه زاگرس طی سالهای اخیر منجمله؛ خشکسالی های پیاپی،پدیده ریز گرد ، ساخت سدها ، آفت چوبخوار درخت بلوط ، قطع درختان و استفاده بعنوان هیزم و تبدیل به زغال ، شخم زیر اشکوب این جنگلها و تبدیل به زراعت ، آتش سوزیهای سالهای اخیر؛ موجب شده که  از 6 میلیون هکتار  اراضی جنگلهای بلوط در غرب کشور تنها طی دو سال گذشته نزدیک به  180  هزار هکتار آن بنا به علل گفته شده از بین برود.


 

با وجود این مشکلات قرار شده در یک هماهنگی که هماهنگ هم نشده یک کارخانه در یاسوج بذور بلوط را جمع آوری و در این کارخانه که قراراست با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ساخته شود ، تبدیل به چند فرآورده منجمله تولید 6/4 هزار تن تانن، 29 هزار تن آرد بلوط و 10 هزار تن جَفت و پوست تانن‌گیری گردد.
ماجرای مخالفت سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری با اجرای طرح ودیگر زوایای این موضوع را امروز شنبه 14 آبان در صفحه 12 روزنامه اعتماد دنبال نمایید.

اگر امکان تهیه نسخه کاغذی روزنامه فراهم نبود یا موفق به بازدید سایت اعتماد نشدید ار اینجا موضوع را دنبال نمایید.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱٤ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ از فراز تا فرود

دو اتفاق طی روزهای گذشته سوژه رسانه ها و سایت های خبری وشخصی بود.گرچه این وقایع هیچ ارتباطی بهم ندارد اما نکات زنهار دهنده ای در این دو مورد وجود داشته که مخاطبان انعکاس این وقایع را که همانا خبرنگاران و رسانه ها هستند خطاب قرار میدهد.
ماجرای فرود هواپیمای 727  که در تاریخ 26 مهر اتفاق افتاد حکایت از رشادت ومهارت کاپیتان هوشنگ شهبازی داشت که در نوع خود حرکتی ماهرانه بود که طی آن جان بیش از یکصد نفر از مسافران نجات یافت. این مهارت از آن منظر جالبتر بود که امکانات فرودگاه مهر آباد در فرود اضطراری در نبود فوم کار را برای این خلبان سخت تر میکرد.

 

موضوع دیگر حرکتی بود که پس از گل زدن تیم پیروزی به داماش اتفاق افتاد تا با انتشار این خبر و عکسهای آن که از دید خیلی افراد که متوجه این حرکت نشدند مخفی نمانده و تف سر بالائی برای همه ایرانی ها باشد.این نوع نگاه به موضوع به منزله تایید نوع حرکت این افراد نبوده ونیست.اما آیا بهتر نبود با چنین حجمی ، انتشار این عکسها واخبار مرتبط منتشر نمیشد؟
کافیست در فضای گوگل موضوعی باعنوان کاپیتان شهبازی وفرود اضطراری بدون چرخ را جستجو نمایید.حداکثر ده هزار عنوان یافت خواهد شد.که در مقایسه با جستجوی نام شیث رضائی ومحمد نصرتی که بالغ بر 500 هزار عنوان میباشد عدد کوچکی است.گراف


گلایه های کاپیتان شهبازی در اجرای قوانین و دو ماه حقوق نگرفتن او تا پایان تحقیقات موضوع بحث ما نیست اما آنچه مهم میباشد عدم انعکاس چنین حرکت متهورانه ای در رسانه ها بوده که کمتر به آن توجه گردیده است.اما همه این بی توجهی در انعکاس یک حرکت ناشایست در بازی فوتبال جبران شده و خبرنگاران ورسانه ها کار را به جائی میرسانند که موضوع داغی نه تنها برای رسانه های داخلی بلکه برای رسانه های خارجی میگردد.
بر بنیاد تحقیقات موجود 75 درصد یادگیری از طریق چشم و13 درصد آن از طریق گوش انجام میشود.این درصد بالای یادگیری، اهمیت آموزشی برنامه های تصویری چون تلویزیون و سایت ها را نشان میدهد.


همه کسانی که در انعکاس موارد خبری نقش دارند مقصر ماجرا بوده واز سوی دیگر نحوه علاقه مردم دردیدن و شنیدن اخبار خاص نیز حکایت از نگرش افراد در نوع خبر دارد تا مفتخر باشیم کودکان مدرسه نرفته هم از موضوع حرکت این دو بازیکن فوتبال مطلع باشند اما هیچ نامی از کاپیتان شهبازی به گوششان نرسیده باشد.
مثالهائی از این دست کم نداریم؛ کشته شدن خرسها در سمیرم انعکاس درخور تحسینی در رسانه ها وسایت ها داشت.اما وقتی یک نفر پیدا شد که جان خرسی را نجات داد شاید تنها به تعداد انگشتان دست از این عمل آنهم در سایت ها یا صدای ایران تقدیر بعمل آمد.اگر یک حادثه برای این هواپیما ایجاد میشد هزاران وبلاگ وسایت وخبرگزاری به نکوهش ماجرا پرداخته وآخر سر هم شرکت ایران ایر و خلبان را محکوم به کم کاری و اشتباه میکردند.اما اکنون خیلی از اصحاب رسانه وقلم بدست، براحتی ودر سکوت از کنار این رشادت عبور میکنند. ودر جای دیگر به انعکاس پر حجم یک اشتباه وخطا از سوی دو بازیکن فوتبال میپردازند تا جائی که پس از گذشت چند هفته هنوز سوژه صفحه اول یاهو میباشد.
آیا  کسانی که اولین بار اقدام به انتشار این دو خبر کردند به این موضوع فکر میکردند که کدام موضوع به بالا رفتن اعتبار برای همنوعان ما و کدام موضوع به پایین آمدن شاخص های اخلاقی مردمان این سرزمین کمک خواهد نمود؟
آیا بهتر نیست در برخورد با هر موضوعی ، نیمه پر لیوان را ببینیم ، تا بلکه سالها دوری وفاصله از روزهای رویائی وطن را کاهش دهیم؟   
کاش گوشهایمان را بجای شنیدن خبرهای بی هویت ، تنها برای شنیدن خبرهای خوب که  بر اعتبارمان میافزاید تیز کنیم وچشم هایمان را بر خطاهائی که حیثیت وطن را نشانه میرود ببندیم.
شکی نیست که چنین اطلاع رسانی و انعکاس خبر تنها از افرادی سر میزند که اصل را رها نموده ودائم بدنبال حاشیه میگردند.

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱٢ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ تقاضای پنج فعال اجتماعی برای عفو محیط‌بان دنا


معصومه ابتکار، احمد مسجدجامعی، اسماعیل کهرم، فاطمه چهل‌امیرانی (همسر شهید باکری) و ژیلا بدیهیان (همسر شهید همت) در نامه‌ای خطاب به اسماعیل رضایی، پدر مرحوم مجتبی رضایی که در سال 87 توسط یک محیط‌بان در منطقه دنا کشته شد، از او درخواست کرده‌اند این محیط‌بان را عفو کند.

متن کامل نامه به این شرح است:
جناب آقای اسماعیل رضایی
پدر عزیز، معلم رزمنده و خستگی‌ناپذیر
ضمن تسلیت ضایعه غم‌انگیز درگذشت فرزند برومندتان، نامه شما به مقام معظم رهبری را خواندیم و سخت متاثر شدیم؛ از رنجی که کشیده‌اید، از داغی که بر دل دارید و کیست که نداند داغ پسر رعنا و رشیدی چون مرحوم مجتبی رضایی چه ضایعه دردناکی است بر پیکر یک خانواده که گاه زمین و زمان هم تاب تحمل اشک‌های مادرش را ندارد.
سخت است عمری را به مبارزه با دشمن بعثی بگذرانی و بعد از آن با کوله باری از زخم‌ها و خاطره‌ها به کلاس‌های درس بازگردی تا جوانانی برای فردای این ملک تربیت کنی.
خوب می‌فهمیم چه رشادت‌ها کرده‌ای و خدا را گواه می‌گیریم وقتی نامه شما را خواندیم، گویی آن مصایب را تجربه کردیم. شاید به همین دلیل به خود جسارت نگارش این نامه را دادیم.
آقای رضایی، پدر عزیز
در نامه خود به آیت‌الله خامنه‌ای اشاراتی در مورد سنت‌های رایج در بویراحمد داشته‌اید که به تمامی در مقابل آنها ایستاده‌اید. ما همین جا از شما سپاسگزاریم که به جای نابودی خانواده، بستگان و خویشان مقتول، برای اولین بار در تاریخ آن قوم حتی یک برگ کاغذ نیز از خانواده قاتل به آتش کشیده نشد. قدردان شماییم که بزرگوارانه توصیه کردید به پدر یا برادران قاتل نباید بی‌احترامی شود. شایسته بود اقدام شما که خانواده‌ای فرهنگی هستید و همه چیز را به قوه‌قضاییه سپردید.
شما مقام معلمی را در اینجا تکمیل کردید که توانستید مقابل این رسوم نادرست بایستید و جوانان رشید قوم را، به خویشتن‌داری و پذیرش قانون واداشته‌اید؛ کاری که تنها از یک انسان فرهنگی و مقید به قانون و شرع برمی‌آمد و بس.
جناب رضایی
تقاضایی می‌کنیم که یقین داریم در صورت اجابت، نام شما نه تنها در بلندای تاریخ قوم بلکه در تاریخ کشور ثبت خواهد شد. شما امروز در مقام یک رزمنده، یک معلم، یک پدر و یک مسلمان شیعه می‌توانید، با گذشت از خون این شکاربان ناآگاه، به مناسبت در پیش بودن اعیاد مبارک قربان و غدیر به فرزندان ایران درس صلح، دوستی و عفو دهید.
آقای رضایی
ما آنچه که می‌گوییم نه برای حمایت از قاتل فرزند شماست، بلکه برای آن است که در مقطع کنونی احساس می‌شود کشورمان بیش از هرچیز نیازمند گذشت، همدلی و سرمشقی از یک معلم فداکار در کتاب‌های درسی و تاریخ آینده دارد.
اکنون اختیار قصاص یا عفو تمامی بر عهده شماست و ما از خداوند مسئلت داریم شما را در این تصمیم یاری و سرافرازی شما را روز افزون فرماید.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ ; ٩ آبان ۱۳٩٠
تگ ها: محیط زیست
comment نظرات () لینک


+ در جهان همچنان رتبه نخست هستیم

در مطلبی که دوست خوبم بهروز حسنی اینجا گذاشته به تصویری اشاره داشته که رد پای انسان را در کره زمین و آثار فعالیت های انسانی، شهرها، جاده ها، خطوط انتقال انرژی، پروازها و غیره را به تصویر کشانده است.


در آخرین پست بهروز هم این گراف جالب است که بر اساس گزارش اکونومیست، شرکت ملی نفت ایران به عنوان یک شرکت، بیشترین میزان مالکیت ذخایر نفت و گاز را در جهان را دارد.

دست آخر اینکه بر بنیاد گزارشی از UNEP ، ایران در کمپین بیلیونی کاشت درخت، رده آخر را دارد.نگاه کنید:(بیلیون= هزار میلیون =میلیارد)


اگر قرار باشد برای این سه موضوع یک رابطه پیدا کرده ویکی دو خط در باب آن بنویسیم این میشود:
برخی کشورها با وجود منابع سرشار نفتی و ثروت ، رد پائی قوی در دخالتهای انسانی بر زیست کره خود داشته بی آنکه اندکی از این ثروت را برای کشت درختی هزینه نمایند.

  خبرگزاری مهر

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ ; ۸ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ کشت بافت سالاد کاهو با آب مقطر!

یادتان باشد مشکلات و بیماریهای عفونی و گوارشی که ناشی از آبیاری سبزیجات  جنوب تهران بود چند روزی نقل محافل ومجامع بود که در بازخوردی شایسته درکمیسیون بهداشت ودرمان مجلس موضوع حل وفصل شد.متن خبر را اینجا ببینید.

فقط یک مشکل در این تصمیم وجود دارد وآن هم اینکه سالهاست قرار بر راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب شهر تهران میباشد که هنوز تا رسیدن به آن روزها خیلی فاصله داریم.علی الحساب کمیسیون بهداشت مشخص فرمایند تا آن وقت سبزی خوردن و سالاد سر سفره هایمان را چگونه تهیه نماییم!؟شاید لازم باشد به طریق کشت بافت در منزل این کار را با آب مقطر انجام دهیم!؟

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; ۸ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ باز باران بارید

باز باران بارید ،
خیس شد خاطره ها ،
مرحبا بر دل ابری هوا ،
هر کجا هستی باش ،
آسمانت آبی ،
و تمام دلت از غصه دنیا خالی
 
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; ۸ آبان ۱۳٩٠
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::