+ نفس کره زمین به شماره افتاد

ماجرای ساخت عظیم ترین سد جهان در کشور برزیل از دهه نود میلادی کلید خورد که بدلیل مخالفت وشکایت برخی تشکلهای مردم نهاد زیست محیطی کار به جائی رسید که قاضی در ماه دسامبر سال جاری رای به عدم ساخت سد داد.اما در آخرین دادگاه در جمعه گذشته 25 آذر قاضی مارتینی((Carlos Castro Martins اعلام کرد آغاز ساختمان سد بلو مونته بر روی رودخانه ژینگو برای ماهیگیران بومی و زندگی حاشیه نشینان این رودخانه تهدیدی نخواهد بود .
در حکم این دادگاه آمده که دلایل فعالان محیط زیست تنها یک فرضیه در تخریب سرزمین بوده وبایستی دید پس از اجرای سد چه مشکلی پیش خواهد آمد.


ساخت این سد جنگلهای آمازون را که ریه های تنفسی جهان به شمار میآید را نشانه رفته و زندگی بسیاری از جوامع محلی را نابود خواهد کرد.این در حالی است که سد عظیم «Belo Monte »بر روی رودخانه «Xingu»، در قلب جنگلهای آمازون در برزیل سومین سد عظیم جهان خواهد بود که اعتبار ساخت آن  10 میلیارد دلاربوده که نتیجه کار منجر به تولید 11000 مگاوات برق جهت تامین برق 23 میلیون نفرو جذب 200000 نیروی انسانی خواهد شد .این سد از جمله زیر ساخت هایی است که موجب تخریب و حذف بخش بسیار بزرگی از جنگلهای آمازونی در برزیل خواهد شد. جنگلهائی که در آن هنوز انسانهائی بروش دوره پارینه سنگی زندگی میکنند.

نکته قابل تامل اینکه در کشور ما با نگرشی متفاوت تشکل های زیست محیطی بدنبال مقابله با سد سازی بوده وآن اینکه اخبار ساخت سد پس از اجرای سد درز پیدا کرده ودیگر اینکه ملاحظات زیست محیطی انجام نشده یا در دل وظائف پیمانکار گنجانده میشود به نحوی که پیمانکار هم کار ساخت سد را انجام میدهدو هم ملاحظات زیست محیطی را میبیند.که البته بعید است ببیند.اما در ساخت سد بزرگ برزیل 40 مورد ایتم برای پیمانکار گنجانده شده تا بدانها عمل نماید.بد نیست بدانیم یکی از مهمترین اثرات سو’ سد سازی قطع ارتباط زیستگاه موجوداتی است که در این مسیر در جهت بقای نسل وزاد آوری در تردد هستند.بحث گرمایش زمین وتخریب جنگلها در آمازون بحث های دیگری است که از سوی فعالان محیط زیست مورد بحث میباشد تا این سد ساخته نشود.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ; ٢٧ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ The Belo Monte Dam

Brazil's government has granted an environmental licence for the construction of a controversial hydro-electric dam in the Amazon rainforest.

Environmental groups say the Belo Monte dam will cause devastation in a large area of the rainforest and threaten the survival of indigenous groups.

However, the government says whoever is awarded the project will have to pay $800m to protect the environment.

The initial approval was a key step before investors could submit bids.

The Belo Monte Dam is a proposed hydroelectric dam complex on the Xingu River in the state of Pará, Brazil. The planned installed capacity of the dam complex would be 11,233 Megawatts (MW), which would make it the second-largest hydroelectric dam complex in Brazil, and the world's third-largest in installed capacity, behind Three Gorges Dam (China) and Itaipu Dam (Brazil-Paraguay). Electricity from the dams would presumably power the extraction and refinery of large mineral deposits in Pará, such as bauxite, the raw material for aluminum. However, there is some opposition to the dams' construction regarding their impacts to the region.

"would have bigger environmental impacts or would not have sufficient consistency to meet the anticipated growing demand for electricity in Brazil over the next few years."

آخرین خبرهای بد ماجرای سد بلو مونته را در پست آتی دنبال کنید

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ ; ٢٦ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ مدیریت ورزشی

 

ماجرای کناره گری حمید استیلی از تیم پیروزی نمادی از شفافیت در مدیریت دیداری بوده که در حین ویا پایان هر بازی بدرستی میتوان از سوی تماشاگران  مورد ارزیابی قرار گرفته وبازخوردی از سوی همین تماشاچیان نصیب آنها گردد.

 

 

برادر گرامیم مهندس عباس در این پست به مقایسه این عزل با مواردی از مدیریت در بنگاههای اقتصادی پرداخته است.نکاتی زنهار دهنده که نشان میدهد اگر همه مدیریتها در این جامعه شبیه فوتبال ودیگر ورزشهای دیداری بود بدرستی میتوانستیم از ادامه راه برخی که به اشتباه گام برمیدارند جلو گیری کنیم.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ٢٤ آذر ۱۳٩٠
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


+ توسعه پایدار در 151 کشور

 

در سال 2006 میلادی سازمانی غیرانتفاعی  درکشور هلند تحت عنوان SSF   (( Sustainable Society Foundation با 24 شاخص ، به برخی کشورها وجوامع محلی در حال توسعه کمک نموده است تا وضعیت توسعه پایدار در هر کشوری به تفکیک هر شاخص نشان داده شود.

از این 24 شاخص برای ایران؛ کشاورزی ارگانیک ، مصرف انرژی های تجدید شونده در حد کمینه و غذای کافی در بیشینه قرار دارد.الباقی موارد هم در لینک عکس قابل رویت بوده وبرای مقایسه با 150 کشور دیگر میتوانید به این سایت مراجعه کنید.ممنون از حسین عزیز.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ ; ٢۳ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ در امتداد لایحه ای که جامع نبود

ماجرای لایحه جامع منابع طبیعی را خیلی ها خواندند ونظری بر آن نوشتند.خانم مریم خباز نیز نکاتی از این لایحه را به چالش کشیده که بد نیست علاقمندان نگاهی به آن در روزنامه جام جم بیندازند.اما نکته مهم در این نوشتار نقل قول از مهندس رجائی  رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس  شورای اسلامی بوده که عنوان نموده اند این لایحه ومواد قانونی "مانعی اصولی در برابر زمین‌خواری در حریم شهرهای بزرگ است ضمن آن که بسیاری از حقوق ضایع‌شده و اختلافات اراضی که ناشی از قوانین ناقص و نبود پیش‌بینی‌های لازم قانونی است را برطرف خواهد کرد"
این در حالی است که نسخه ای که در اختیار سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری جهت بررسی مجدد قرار گرفت با آنچه قبلن به بوته نظرات کارشناسی گذاشته بود تفاوتی فاحش داشته که جزییات آنرا اینجا میتوانید دنبال کنید.


آنچه در نوشتار فوق قابل تامل میباشد موضوع ورود نمایندگان محترم در مسائل تخصصی سازمانی ریشه دار چون جنگلها، مراتع وآبخیزداری بوده وصنفی نگری  با هدف اخذ آرای مردم با اهداف دستگاههای ذیصلاح در تناقض میباشد ولازم است هر بررسی کارشناسی از مبادی اصلی پیگیری گردد. چرا که نمایندگان مردم فقط بایستی قوانین خروجی دولت را مصوب یا رد نموده وداخل شدن در متن لوایح در جهت ایجاد اشتغال تنها کمک به بروز مشکلات حادتر در این حوزه مینماید.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ ; ٢٢ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک


+ قربون عقل آخر مسلمونا

آقای حاج بابائی 6-3-3 رو بی خیال برو تو کار 4-3-3  یا 4-4-2

وقتی اولین بار سیستم آموزشی وزیر آموزش وپرورش را در سال آتی شنیدم مطمئن شدم نه ایشان نه دیگر افراد دخیل در این طرح فرزندی در مقطع پنجم ابتدائی ، یا سوم راهنمائی ندارند تا نگران این آشفته بازار در تغییر وضعیت نحوه تحصیل شوند.رسم بر این است که طی سالها تکامل در هرسیستمی ، روند رو به جلوئی داشته باشیم نه اینکه عقب برگردیم. اگر خاطرتان باشد پدران ما این سیستم را داشتند . وبجای تکامل در این روند دوباره به عصر ودهه های پیش عقب گرد میکنیم. سیستم حال حاضر 5-3-4 چه مشکلی داشته که حالا این بهم ریختگی را در این سیستم میخواهیم اجرا کنیم.

چند گروه در چند مقطع همیشه متضرر شده اند.یکی دیپلم های زمان انقلاب که به انقلاب فرهنگی خوردندو سرنوشتشان عوض شد.یکی سربازانی که وقتی موعد سربازی آنها شد موضوع خرید خدمت بصورت ریالی از بین رفت وحال هم دانش آموزان کلاس پنجم که قصد شرکت در مقطع تیز هوشان را دارندفدای این تغییر سیستم خواهند شد.شکی نیست تا جا افتادن این سیستم زیر خاکی خیلی ها فدای این تغییر و تحول خواهند شد.آیا بهتر نبود این وزارت برنامه ریزی قبلی در این خصوص انجام میداد تا فکری به حال این قشر افراد شود تا لطمه ای به آینده آنها نخورد.آیا سیستم جدید کمک خواهد کرد تا اشتغال برای این قشر بیکار فراهم شود.آیا کیفیت سواد در افراد با سیستم قبلی ناقص بوده که باسیستم جدید قصداصلاح آنرا داریم؟ اگر در راه تکامل، از سیستم قدیمی ششم و دیپلم به سیستم فعلی رسیدیم چرا دوباره به عقب برمیگردیم؟گرچه پاسخ این سوالها این مشکلات را حل نخواهد کرد اما همدرد با این قشر متضرر ، باید ببینیم چه تغییراتی درکیفیت آموزش وپرورش ایجاد خواهد شد؟

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ ; ٢۱ آذر ۱۳٩٠
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::