+ هر دم از این باغ بری میرسد

لایحه جامع منابع طبیعی با همه فراز و نشیب هایی که داشت در نهایت با پیگیری همه کسانی که دل در گرو حفظ منابع آب و خاک کشور و تداوم حفاظت از عرصه های منابع طبیعی داشتند توسط دولت از مجلس شورای اسلامی باز پس گرفته شد.


این در حالی است که لایحه جامع منابع طبیعی که از سال ها قبل در کش و قوس تغییرات و اصلاحات بین کارشناسان و مدیران سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و کمیسیون کشاورزی ، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بود؛ در تاریخ 16 فروردین و بدون فوت وقت پس از تعطیلات نوروز در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد اما هنوز موارد مصوب این لایحه به عدد 6 نرسیده بود که دولت اقدام به بازپس گیری لایحه از مجلس نمود. مهندس اورنگی ریاست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بررسی مجدد لایحه را منوط به اصلاحات مناسب می داند.
اگر خاطرتان باشد پس از مطرح شدن حلقه های مفقوده در این لایحه و تغییراتی که به عمد در جهت امیال برخی افراد صورت پذیرفت. ماجرا به نحوی رسانه ای شد که سلسله اقدامات و پیگیری های افراد و تشکل های علمی و اجرایی منجر به این شد که دولت به عنوان پیشنهاد دهنده لایحه، راسا تنها گزینه موجود که همانا باز پس گیری لایح بود را اجرا نماید.
گزینه ای که این اجازه را به سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری خواهد داد تا در صورت نیاز به تصویب این لایحه، تغییرات اساسی بر بنیاد نظرات کارشناسی و فنی در آن صورت پذیرد.
اما روی دیگر این سکه در قالبی جدید در حال ظهور بوده که اجرای آن بعنوان یکی از طرحهای محوری دولت ضرباتی بس مهلک تر بر پیکره مراتع باقی مانده از تعرضات و بی مهری طی سال ها تخریب و تخلف وارد خواهد کرد.
داستانی که شرح آن را در پست آتی به تفضیل خواهم گفت.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ ; ٢٦ فروردین ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک


+ فراخوان دعوت از خبرنگاران زیست محیطی

دبیرخانه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی اقدام به برگزاری یک سلسله کارگاه های آموزشی سه روزه در زمینه تخریب سرزمین، بیابان زایی و خشکسالی نموده است . این فراخوان جهت دعوت از 15 خبرنگار فعال وموفق در این حوزه میباشد.  در این نشست کارشناسانی هم حضور خواهند داشت که ضمن ارائه مباحث مرتبط، یک بازدید میدانی هم برگزار خواهد شد. آخرین مهلت برای ثبت نام 9 آوریل می باشد.اطلاعات تکمیلی را از این آدرس دنبال کنید.از جناب مهندس بدری پور بخاطر اطلاع رسانی موضوع سپاسگزارم.


In the run-up to Rio+20, UN Convention to Combat Desertification (UNCCD) plans a series of regional media workshops on land degradation, desertification and drought.

At this time, UNCCD is calling for applications from environmental journalists from Asia. Up to 15 successful journalists will be sponsored to participate in a 3-day workshop, which will include meetings with land experts and a field trip, showcasing both the challenges of land degradation and the best practices of combating it. Deadline for applications is 9 April.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱٥ فروردین ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک


+ سالی که نکوست؛ از بهارش پیداست

حکیم تارنما نویسی، در روز دید وبازدید پس از سیزده میگفت از چه قلمت مدتی است بکار ناید.او را بگفتم: راوی نقل میکرد که چند روز قبل از سیزده، هر قدر همی بدنبال یک مدیر گشتیم تا ترتیب مصاحبتی با رادیو را به مناسبت این روز نامیمون برای طبیعت فراهم سازیم ، مدیری یافت نشد.علت را جویا شدم و راوی بگفت؛ در زمانه ای که یک مصاحبت با اصحاب بی کار و بی عار رسانه، موجبات عزل مدیری را فراهم مینماید ،هیچ خوش نیاید تا مدیری نان خود را با پاره آجری تاخت زند.
پس رو به حکیم کرده وهمی گفتم "اگر ما بیش از کوپن مبارک افاضات بخرج دهیم چون پست مدیریتی همی نداشته تا بستانند،لذا خوف خواهیم کرد مبادا ما را از مدیریت اهل منزل محروم سازند.لذا ترجیح میدهیم ما هم چون مدیران نامعزول دنباله رو این شعار باشیم که" اگر حرف زدن نقره باشد پس سکوت طلاست" 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱٤ فروردین ۱۳٩۱
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::