+ کویر رود

هفته گذشته سفری به اصفهان داشتی.جدای از احیای یاد و خاطرات مسجد سید و خیابان میر، وقتی نگاهت به زاینده رود میافتد خشکی این رود چشمانت را پر آب میکند.

رودِ بی آب رود نیست .همچنانکه ارومیه وهامون و....  دیگر دریاچه نیست و مادامی که بی کفایتی ها بر طبیعت حکمرانی میکند ، روح نیز از قالب نباتات و دیگر جانداران رخت خواهد بست .همانگونه که آب از چشمه ها و عشق از دل عشاق.و تو پیرمرد با خود می اندیشی که روزی خواهد رسید که حیات از چهره این مردمان رو خواهد گرفت.اما مس های کهنه ی تو همچنان طالب خود را دارد.برخلاف ایده های مردان کهن سرزمینمان که خریدار ندارد.

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ ; ٢٥ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ زباله به دَر

اول ، سیزده نورزو هم تمام شد با این تفاوت که سال جاری با اقدامی نمادین و به پیشنهاد به حق دکتر ابتکارو با همکاری وزارت ارتباطات پیامک هائی به شهروندان ارسال شد که دوستی با طبیعت توصیه شده بود.

دوم، روز گذشته در گذر از یکی از پارکهای نزدیک خانه کم و بیش در محوطه بازی کودکان زباله های ریز ودرشت و روی چمن ها هم پوست تخمه و شکلات و پفک و چیبس به وفور یافت میشد.

آخر، چندی پیش با دو تا از همکاران در مسیر اتوبان امام علی در حال حرکت بودیم.یکی از همکاران تخمه آفتابگردان تعارف کرد وهر سه مشغول خوردن تخمه شدیم.یکی از همکاران پوست تخمه را از پنجره خودرو به بیرون میریخت.فرد سوم به او گفت تو با سمت مرتبطی که داری عجیب است که به محیط زیست بی تفاوتی. و او با خنده پاسخ داد: این که چیزی نیست بعضی ها پمپرز بچه به بیرون خودرو پرتاب میکنند!

نتیجه: وقتی برخی کارشناسان و تعدادی از معاونین و عمده مدیران با موضوعات مرتبط کاری خود بیگانه هستند و محیط زیست اولویت آخر کاری آنهاست ، خیلی نمیتوان از عوام و افراد غیرمحیط زیستی توقع داشت محیط زیست پاکی داشته باشند. این داستان به این میماند که فردی برای خانواده خود خساست به خرج دهد اما دم از پرپول کردن جیب مردم بزند.یا فردی با ظاهری ناآراسته و خودروی نامرتب حامی جریانات زیست محیطی باشد.حال ببینیم خودمان کجای این داستان قرار داریم و قبل از زدن جوالدوز به دیگران سوزنی به خود بزنیم. ونیک بدانیم که راه ساده ای در دستیابی به محیط زیست پاک در پیش نداریم چرا که در البفای محیط زیست پاک که ریختن زباله در سطل های زباله است گیر کرده ایم.حال هوای پاک و بنزین غیر استاندارد و ریزگرد و سرب و فاضلاب و سم و کود و صدا و هزار آلودگیهای تو در توی زیست محیطی و بهداشتی پیشکش.چرا که اتفاق نظری بین مدیران سطح بالای مملکتی بجز روسای دو سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی وجود ندارد.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱٥ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ روز جهانی جنگل

 

 نامگذاری روز اول فروردین توسط ایران با همکاری سازمان ملل متحد بنام روز جهانی جنگل و تقارن ان با روز اول نوروز باستانی مردمان پارسی زبان را به فال نیک میگیریم. در سالهای اخیر فشار بر جنگل های زاگرس و نیز جنگل های شمال فزونی یافته که این نامهربانی ها عموما ناشی از برخی بی درایتی ها و ناآگاهی ها و برخی نیز ناشی از دیگر عوامل غیر انسانی بوده است. اجرای برخی طرح های توسعه ای در نقاط جنگلی ضرورتی ندارد. اگر به جنگل به دید جنگل، به مرتع به دید مرتع وبه بیابان به دید بیابان بنگریم براحتی میتوان بجای توسعه صنعت در مناطق جنگلی از دیگر کارکردهای آن بهره ای بمراتب بهتر از دیگر طرح های توسعه ای برد.لازمه این کار آگاهی بخشی مدیران برون سازمانی و اجنتاب از مصالحه بر سر این منابع منحصر به فرد و خدادادی میباشد.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ نوروز مبارک

تکرار و تقلید روزها وماهها وسالهای زندگی به مثابه یک اعتیاد جانفرسا، روح آدم را می خلد .یاد بگیریم متفاوت باشیم.خوب زندگی کنیم و از عادتهای تکراری و زشت پرهیز نمائیم.اراده کنیم تا همانی شویم که ذهن آسوده ی ما میخواهد وآن شویم که هم برای خود وهم برای دیگران موثر باشیم.و این یعنی هر روزمان نوروز باشد.

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱ فروردین ۱۳٩۳
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::