+ سنگ خارا

 جای آن دارد که چندی هم ره صحرا بگیرم

سنگ خارا را گواه این دل شیدا بگیرم

مو به مو دارم سخنها         نکته‌ها از انجمنها

بشنو ای سنگ بیابان         بشنوید ای باد و باران

با شما همرازم اکنون         با شما دمسازم اکنون

شمع خود سوزی چو من         در میان انجمن

گاهی اگر آهی کشد         دلها بسوزد

گاهی اگر آهی کشد         دلها بسوزد

یک چنین آتش به‌جان         مصلحت باشد همان

با عشق خود تنها شود         تنها بسوزد

با عشق خود تنها شود         تنها بسوزد

من یکی مجنون دیگر        در پی لیلای خویشم

 عاشق این شور و حال        عشق بی‌پروای خویشم

 تا به سویش ره سپارم         سر ز مستی برندارم

من پریشان حال و دلخوش        با همین دنیای خویشم

جای آن دارد که چندی هم ره صحرا بگیرم

 سنگ خارا را گواه این دل شیدا بگیرم

 مو به مو دارم سخنها         نکته‌ها از انجمنها

 بشنو ای سنگ بیابان         بشنوید ای باد و باران

 با شما همرازم اکنون         با شما دمسازم اکنون

    رحیم معینی کرمانشاهی، شاعروروزنامه نگار در بیمارستان جم درگذشت.اوعلاوه بر شاعری، نقاشی چیره‌دست هم بود و سال‌ها در زمینه روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرد. ترانه‌سرایی بخش دیگری از فعالیت‌های معینی کرمانشاهی بود.

از اشعار ماندگار او می‌توان به شعر «عجب صبری خدا دارد» یا شعر «من نمی‌گویم که به درددل من گوش کنید» اشاره کرد.

در زمینه ترانه‌سرایی نیز معینی کرمانشاهی سرایش اشعار ترانه‌هایی خاطره‌انگیزی چون «به یاد کودکی»، «خواب نوشین» و «آشفته‌حالی» و« سنگ خارا» را در کارنامه هنری خود ثبت کرده است. 

او یشینه‌ی هم‌کاری با استادان موسیقی و ترانه‌سرای ایران هم‌چون علی تجویدی، پرویز یاحقی و همایون خرم را در کارنامه‌ی خود داشت.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ ; ٢۸ آبان ۱۳٩٤
تگ ها: خبر و دلنوشته
comment نظرات () لینک


+ ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست

 اصلاح شرایط زیستی ، پایش مستمر وکنترل منابع ، ایجاد نظام یکپارچه ملی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی، جرم‌انگاری تخریب زیست بوم، تهیه اطلس زیست‌بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی از جمله محورهای ابلاغیه است.

آیت‌الله خامنه‌ای، در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی، در نامه‌ای به روسای قوا، سیاست‌های کلی محیط زیست را ابلاغ کردند.

متن سیاست‌های کلی محیط زیست که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده، به این شرح است:

بسم‌ الله‌ الرّحمن ‌الرّحیم
سیاست‌های کلی محیط زیست

1ـ مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی(از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست‌بوم بویژه با افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حقوقی و ساختاری مناسب همراه با رویکرد مشارکت مردمی.

2ـ ایجاد نظام یکپارچه ملی محیط زیست.

3ـ اصلاح شرایط زیستی به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی.

4ـ پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌های غیرمجاز و جرم‌انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت.

5ـ پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب، خاک، آلودگی‌های صوتی، امواج و اشعه‌های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم و الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های زیست محیطی در قوانین و مقررات، برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمین.

6ـ تهیه اطلس زیست‌بوم کشور و حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه منابع طبیعی تجدید پذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی بویژه حیات وحش) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل تحمل و توان بازسازی) آنها بر اساس معیارها و شاخص‌های پایداری، مدیریّت اکوسیستم‌های حساس و ارزشمند (از قبیل پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی) و حفاظت از منابع ژنتیک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهای بین‌المللی.

7ـ مدیریّت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان‌زایی، گرد و غبار بویژه ریزگردها، خشکسالی و عوامل سرایت دهنده میکروبی و رادیواکتیو و توسعه آینده‌نگری و شناخت پدیده‌های نوظهور زیست محیطی و مدیریت آن.

8 ـ گسترش اقتصاد سبز با تأکید بر:

1ـ8 ـ صنعتِ کم کربن، استفاده از انرژی‌های پاک، محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریت پسماندها و پساب‌ها با بهره‌گیری از ظرفیّت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی.

2ـ8 ـ اصلاح الگوی تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و بهینه‌سازی الگوی مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژی بویژه ترویج مواد سوختی سازگار با محیط زیست.

3ـ8 ـ توسعه حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و افزایش حمل و نقل همگانی بویژه در کلان شهر‌ها.
9ـ تعادل بخشی و حفاظت کیفی آب‌های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیزداری، آبخوان‌داری، مدیریت عوامل کاهش بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی و تبخیر وکنترل ورود آلاینده‌ها.

10ـ استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی در کشور با لحاظ ارزش‌ها و هزینه‌های زیست محیطی (تخریب، آلودگی و احیاء) در حساب‌های ملّی.

11ـ حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز.

12ـ تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی مبتنی بر ارزش‌ها و الگوهای سازنده ایرانی ـ اسلامی.

13ـ ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانه زیست‌محیطی و تجارب سازنده بومی در زمینه حفظ تعادل زیست‌بوم‌ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست.

14ـ گسترش سطح آگاهی، دانش و بینش زیست‌محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینیِ مشارکت و مسؤولیت‌پذیری اجتماعی بویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در تمام سطوح و اقشار جامعه.


15ـ تقویت دیپلماسی محیط زیست با

1ـ15ـ تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه‌ای برای مقابله با گرد و غبار و آلودگی‌های آبی.

2ـ15ـ توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاری‌های هدفمند و تأثیرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه محیط زیست.

3ـ15ـ بهره‌گیری مؤثر از فرصت‌ها و مشوق‌های بین‌المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم کربن و تسهیل انتقال و توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های مرتبط

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ; ٢٧ آبان ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ لباس اضافه نخرید، هوا گرمتر خواهد شد!

بانک جهانی می‌گوید پایان دادن به فقر که یکی از ۱۷ هدف جدید سازمان ملل متحد است، بدون مقابله با گرمایش جو زمین و پیامدهای آن برای فقرای جهان عملی نخواهد بود و اگر سیاست‌های درستی برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی و افزایش سطح دریا‌ها اجرا نشود تا سال ۲۰۳۰ که زمین یک درجه دیگر گرم میشود صد میلیون نفر دیگر به جمعیت فقیر جهان افزوده خواهد شد. هم‌اکنون گرمایش زمین از طریق کاهش برداشت محصولات کشاورزی، سیلاب‌های شدید که اموال و دارائی‌های مردم را نابود می‌کند و تشدید خطر ابتلا به مالاریا به لایه‌های فقیر ضربه می‌زند.

در حال حاضر طی ارزیابی‌های بانک جهانی و نهادهای بین‌المللی حداقل ۹۰۰ میلیون نفر از مردم جهان به خاطر پیشرفت کند توسعه در فقر زندگی می‌کنند و طبق پیش‌بینی بانک جهانی ممکن است ۱۰۰ میلیون دیگر به این رقم افزوده شود. گزارش بانک جهانی تاکید می‌کند که شبکه‌های خدمات اجتماعی و بهداشت بهتر برای مردم همراه با اجرای طرح‌هایی مثل سیل بندهای بهتر، سیستم‌های هشدار دهنده و کشت محصولات مقاوم‌تر می‌تواند طی ۱۵ سال آینده تا حدی از آسیب‌های ناشی از گرمایش زمین برای اقشار فقیر بکاهد.
برخی از این سیاست‌ها مثل هوای تمیز و سالم‌تر، افزایش بهره‌وری از انرژی و بهبود شبکه حمل و نقل عمومی به نفع لایه‌های فقیر خواهد بود. ولی برخی دیگر از سیاست‌ها ممکن است باعث افزایش بهای انرژی و محصولات غذایی شود که در هزینه خانوارهای فقیر موثر هستند. از سوی دیگر گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد که وظیفه آنها پیش‌بینی فجایع و مصائب بشری است، هشدار می‌دهند که طی شش ماه آینده وضعیت نقاط بحرانی جهان از لیبی و افغانستان گرفته تا مناطق آسیب دیده از پدیده ال نینیو احتمالا وخیم‌تر خواهد شد.


بودجه کافی برای کمک های بشردوستانه در سراسر جهان وجود ندارد و شمار افرادی که به خاطر وقوع سوانح طبیعی به خصوص پدیده جوی ال نینیو محتاج کمک خواهد بود بسیار بیشتر از این رقم موجود است. وپیش‌بینی می‌شود که تحت تاثیر این پدیده جوی حدود نیم میلیون نفر در شاخ آفریقا به کمک غذایی جامعه بین‌الملل محتاج شوند.تشدید تنش و خطرات سیاسی که کارشناسان سازمان ملل متحد به آنها پرداخته‌اند شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه را حدود ۱.۹ میلیون نفر افزایش خواهد داد. اما براساس این گزارش. در عین حال جمعیتی حدود ۴ میلیون نفر در جزایر جنوبی اقیانوس آرام و چندین میلیون نفر دیگر نیز در نقاط دیگر آفریقا در خطر کمبود مواد غذایی قرار خواهند گرفت.
اجلاس بین‌المللی سازمان ملل متحد که هدف اصلی آن رسیدن به یک توافق جهانی در زمینه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای است از  ۳۰ نوامبر در پاریس آغاز بکار خواهد کرد.

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ ; ٢٠ آبان ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ پدر رستنی های ایران درگذشت

دکتر محمد صادق مبین، از اساتید صاحب نام گیاه شناسی ایران و مولف ده ها جلد کتاب در زمینه گیاه شناسی و جغرافیای گیاهی، در سن ٩۶ سالگی در آمریکا درگذشت.

دکتر صادق مبین سال ١٢٩٨ در شهرستان تبریز متولد شد، دوره لیسانس را در دانش سرای عالی تهران طی کرد و در سال ١٣١٩ لیسانس علوم طبیعی و در سال ١٣٣٣ دکترای خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد. او همچنین در سال ١٣۴۵ درجه دکترای دولتی خود را در رشته گیاه شناسی از دانشگاه مون پلیه فرانسه و گواهینامه ویژه اکولوژی گیاهی خود را نیز در انستیتوی صحرای کشور مصر دریافت کرد.

برخی از مهمترین آثار او عبارتند از: کتب علوم طبیعی دبیرستانها،جغرافیای گیاهی و خطوط اصلی رویشهای ایران، رستنیهای ایران - جلد اول، دوم، سوم و چهارم، گیاهشناسی عمومی

کلاه میر حسن از جمله نامگذاریهایی اوست.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱٥ آبان ۱۳٩٤
تگ ها: خبر
comment نظرات () لینک


+ مگر ابوالفضل به داد مراتع کشور برسد

مهندس ابوالفضل یاوری سکان مدیریت مراتع کشور را در دست گرفت.ایشان دارای فوق لیسانس آبخیزداری بوده وپیش از این در سمت های کارشناس مرکز تحقیقات بجنورد،مدیر جهاد سازندگی شهرستان بجنورد،معاون فرماندار شهرستان بجنورد و ریاست جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی و در یکسال گذشته عضو شورایعالی سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری کشور بوده اند.
پیش از این مهندس سید علی خلیل پور به مدت سه سال مدیر کل دفتر امور مراتع بودند.

 در این جلسه دکتر گرشاسبی معاونت سازمان اذعان داشتند که به مراتع کم توجهی شده و مراتع ما در حال تبدیل به بیابان است و بعد باید برویم بیابانها را با کار آبخیز و بیابانزدائی اصلاح کنیم.این افتخار نیست که کار بیابانزدائی میکنیم ،ما باید از مراتع محافظت کنیم.دید مرتع فرا سازمانی و فرا وزارتخانه ای بایستی دنبال گردد.
مهندس خلیل پور نیز خواستار تلاش فرا بخشی مدیران در تبیین نقش بارز مرتع در حفظ آب و خاک شدند.
مهندس اسکندری مدیر کل حوزه ریاست نیز در حمایت از نقش بارز مراتع کشور عنوان نمودند که دفاتر بیابان و آبخیز زمانی کار خود را شروع میکنند که مرتع تخریب شده باشد.اگر پوششی از بین برود با پولهای خیلی کلان هم نمیتوان آنرا احیا کرد.تفکر بتون نباید جایگزیت تفکر پوشش گیاهی شود.
مهندس یاوری نیز به نقش تشکل ها و فارغ التحصیلان اشاره نمود و اظهار امیدواری کردند که با تفکر اکوسیستمی و خرد جمعی قدمهای خوبی در این راه بردارشته شود.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱٢ آبان ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ دریاچه ارومیه در حال احتضار

دریاچه ارومیه بر اساس مشاهدات میدانی در هفته آخر مهرماه نفس های آخر را می کشد.علیرغم اعلام افزایش 4 سانتی متری تراز آبی دریاچه که توسط مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های دریای خزر و دریاچه ارومیه و دیگر منابع انتشار یافته،   دریاچه ارومیه در روزهای آخر حیات خود قرار دارد.در نقطه ی عمیق زیر پل رو گذر به خشکی گرائیده به نحوی که ضلع جنوبی دریاچه کاملا خشک و بخش هایی از ضلع شمالی دارای آب بوده که تراز آن به استناد بازدید میدانی و نقشه های ماهواره ای کاهش را نشان می دهد . نقاط زیر پل ارتباطی و جنوب دریاچه کاملا خشک شده است. با خشک شدن بیش از 95 درصد حجم دریاچه دیری نخواهد پایید که  صرفاً کویر نمک ارومیه شکل واقعی بخود بگیرد.


دولت یازدهم زمانی سکان مدیریت دریاچه ارومیه را به عهده گرفت که عملا پیش بینی برخی کارشناسان ومنجمله نگارنده امیدی به نجات آن نداشتند. کلنگ خشکی دریاچه ارومیه زمانی زده شد که برخی افراد سطحی نگر به بهای اتصال دو استان، اقدام به خاکریزی در بستر دریاچه نمودند.دریاچه ارومیه زمانی خشک شد که 30 هزار چاه غیر مجاز مازاد بر چاه های موجود در منطقه حفر گردید. دریاچه زمانی خشک شد که سطح کشاورزی این حوضه از 158 هزار هکتار به 450 هزارهکتار و بر اساس برخی عکسهای ماهواره ای تا 700 هزار هکتار رسید و تولید محصولات کشاورزی از دو ونیم میلیون تن به 10 میلیون تن افزایش یافت. اهمیت دریاچه ارومیه زمانی نادیده گرفته شد که حقابه آن توسط سدهای ساخته شده بر سر راه جریان آب به سرقت رفت . دریاچه زمانی خشک شد که به آهنگ تغییرات اقلیمی و تبدیل بارش برف به باران و کاهش 20 درصدی بارش توجه نکردیم.دریاچه ارومیه زمانی خشک شد که اهمیت مراتع حوزه آبخیز این دریاچه نادیده گرفته شد و 6 برابردام مازاد، موجب تخریب پوشش گیاهان مرتعی و بالطبع کاهش نفوذ آب و عدم تغذیه سفره های آب زیر زمینی گردید. و در یک کلام دریاچه ارومیه زمانی خشک شد که برخی جریان های فکری که الفبای منابع طبیعی و محیط زیست را نمیدانستند بر عقل و منطق کارشناسی غلبه نمود.

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد. دریاچه که کمتر از 5 درصد آن باقی مانده باشد  خشک شده محسوب میگردد و اکنون بجای انتقال آب و ساخت تشتک تبخیر باید به فکر عدم تکرارچنین فجایع زیست محیطی بود.اکنون باید به فکر اقدامات پیشگیرانه مشابه باشیم تا نابخردی های  انجام شده در این حوضه در دیگر مناطق کشور تکرار نشود.
 اتوبان تهران شمال هم از این دست کارها بود که میشد بجای تخریب و سیمان کاری جنگل با احداث پل از تخریب اراضی بکر جنگل اجتناب نمود.سد شفا رود به بهای تخریب زیست بوم جنگلهای هیرکانی ساخته میشود. جزیره آشوراده قطب گردشگری خواهد شد.بخشی ازجنگل نهارخوران با همین اهداف تخریب شد. هنوز تکلیف جاده عبوری از جنگل ابر معلوم نیست.آب چشمه بل پاوه درپشت سد داریان در استان کرمانشاه با هدف ذخیره آب و تامین انرژی ساخته شد اما هدف غائی زیر کشت رفتن مراتع گرمسیری جنوب قصر شیرین توسط 80 کیلومتر تونل و کانال میباشد. متقاضیان این عرصه های مراتع گرمسیری جهت توسعه باغات و کشاورزی نهاد ها و سازمانهای وابسته بوده که قبل از احداث تونل و کانال انتقال با لابی های خود در فکر مالکیت مراتع منطقه بوده و در نهایت متضرر اصلی دامداران فقیر این عرصه ها خواهند بود.
با توجه به قرار گرفتن ایران درکمر بند خشک و نیمه خشک جهان؛ دیری نخواهد پائید که در نقاط کم آب کشور، روستاها خالی از سکنه شده و مدیریت بحران باید به فکر تامین آب شرب شهروندان خود باشد.اکنون باید جلوی ضررهای بیشتر را گرفت.تخصیص اعتبارات کلان و اقدامات ضربتی همانند آنچه دردریاچه ارومیه اتفاق افتاد نوشداروی بعد از مرگ سهراب خواهد بود.
این نوع اقدامات یعنی حقوق منابع طبیعی ومحیط زیست در جامعه نهادینه نشده است و صرفاً انجام برخی حرکات نمایشی با اهداف خاص شروع چنین فجایعی را برای سالهای بعد کلید خواهد زد.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ ; ٤ آبان ۱۳٩٤
تگ ها: محیط زیست و آب و سد و کویر
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::