+ تشکیل سازمان منابع زیستی

انحلال وزارت نیرو/ ادغام وزارت نفت و انرژی/ تشکیل سازمان محیط زیست ،منابع طبیعی وآب

متن پیشنهادی لایحه برنامه ششم توسعه (تنظیم شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) منتشر شد. برنامه ششم در حال بررسی در دولت است و احتمالا در روزهای ابتدای دی ماه به مجلس ارائه خواهد شد. 

سازمان مدیریت در پیش‌نویس لایحه برنامه ششم توسعه به دولت پیشنهاد کرد، ماموریت‌ها، وظایف و موسسات و شرکتهای مرتبط با بخش انرژی از وزارت نیرو تفکیک و پس از ادغام با وزارت نفت، وزارت جدید انرژی تشکیل شود.

در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه به دولت که پس از تصویب دولت و مجلس نهایی می شود، آمده است: به منظور ایجاد هماهنگی، انسجام بخشی و ارتقای بهره وری انرژی و نیز مدیریت جامع، هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی (از قبل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست بوم به ویژه با افزایش ظرفیت ها و توانمندی های حقوقی و ساختاری مناسب همراه با رویکرد مشارکت مردمی، تا پایان سال اول برنامه، «وزارت انرژی» از محل تفکیک ماموریت ها، وظایف و موسسات و شرکتهای مرتبط با بخش انرژی از وزارت نیرو و همچنین ادغام با وزارت نفت و «سازمان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آب» از محل تجمیع ماموریت‌های امور آب به همراه سازمان ها و شرکتهای وابسته از وزارت نیرو، سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست، با تجمیع تمامی منابع، امکانات و اختیارات موجود تشکل و زیر نظر رئیس جمهور اداره می شود.

 در همین ارتباط بخوانید:

ارائه مقاله در خصوص ضرورت تشکیل وزارت منابع طبیعی توسط نگارنده

مانده تا پخته شود فکر و اندیشه ما

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; ٢٢ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ زمین هنوز در تب میسوزد

 

در پایان دو هفته نشست کنفرانس تغییرات اقلیمی ، در «بورژه» پاریس  ، 150 کشور پذیرفته اند که نگذارند دمای زمین طی 50 سال آینده به بالای 2 درجه برود. در پایان این نشست طی یک توافق 29 ماده ای کشورهای متمول جهان متعهد به کمک 100 میلیارددلاری به دیگر کشورها در جهت کاهش گازهای گلخانه ای شده اند.البته برخی کارشناسان به همین توافق نصف ونیمه هم با نگاهی متفاوت نگاه میکنندو تفسیر متفاوتی از این جمع بندی دارند.

اهداف اولیه نشست بدین شرح اعلام شده بود:

نخستین هدف:بتوان به توافقی جامع دست یافت که تعهداتی قابل راستی آزمایی ارائه کند.

 دومین هدف : هر کشور شرکت‌کننده باید سهم خود را در مقابله با این روند مشخص کند و بر این اساس برای رسیدن به هدف نهایی نقشی را بر عهده داشته باشد.

هدف سوم: افزایش ابتکار عمل است که بدون تردید می‌تواند در هموار ساختن مسیر رسیدن به هدف نهایی نقش مهمی داشته باشد.

هدف چهارم :این است که کشورهای شرکت‌کننده در این نشست مهم و حیاتی برای ساکنان این کره خاکی بتوانند به توافقی دست پیدا کنند که بتواند حرکت اقتصاد در مسیر کاهش مصرف انرژی را تضمین کند. بی‌شک تصمیم‌گیری‌های امروز سیاستمداران درباره موضوع تغییر اقلیم و گرمایش جهانی در آینده زمین نقش بسیار مهمی دارد. اگر امروز تلاش نکنیم فردا دیر است.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ ; ٢٢ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ مطلعی برای محیط زیست

در وصف قربت منابع طبیعی و محیط زیست نوشتار کم است چه برسد که بخواهند شعر هم بگویند.اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس سرزمین شعر و شاعری ،به رسم نیاکان تصمیم دارد آوای خوش حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست در را قالب شعر به گوش اهالی خوش ذوق برساند .باشد تا این حرکت نو مشوقی برای حمایت از این عرصه های گمنام باشد. 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱٧ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ ببار ای برف

اولین برف شهر تهران امروز 15 آذر 94

خداوندا ترا سپاس میگویم  ترسم این بود شاید دیگر برفی نبینم.

 

عکس زیر نتیجه یک شب بارش برف در شمال شرق تهران است .کمتر از نصف حجم برف در جنوب و جنوب غرب و غرب و شمال غرب تهران

جالب اینکه در تاریخ 16 آذر ماه وپس از بارش شبانه برف ظاهرا مدیران آموزش و پرورش حجم برف غرب تهران را نادیده گرفته و صرفا مدارس دبستان وپیش دبستانی منطقه یک و منطقه 20 ناحیه یک و دو را تعطیل کرده اند .در حالی که در مناطق 2 و 5 به غرب نه تنها حجم بارش بدلیل جبهه غربی بارش بیشتر بوده بلکه امکانات حمل ونقل عمومی و آژانس ها نیز رضایت بخش نبوده است.

آرزو میکنیم مدیران آموزش و پرورش هم در غرب تهران سکنی گزینند.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱٥ آذر ۱۳٩٤
تگ ها: دلنوشته و خبر
comment نظرات () لینک


+ ایران و کنفرانس تغییرات اقلیم

بیست و یکمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل صبح دوشنبه با حضور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل و دهها تن از رهبران کشورهای مختلف جهان در شهر پاریس آغاز شد. سران و رؤسای جمهور ودیگر شخصیتهای  ۱۴۷ کشور جهان، برای شرکت در کنفرانس تغییرات اقلیمی ، در «بورژه» پاریس حضور دارند.

براساس محاسبات کارشناسان، در صورت ادامه روند کنونی گرمایش هوای کره زمین شماری از شهرهای مهم ساحلی چون نیویورک، توکیو و بانکوک بین سال های ۲۰۵۰ تا آخر قرن حاضر به زیر آب خواهند رفت.

فرانسوا اولاند با گوشزد کردن خطرات قحطی، مهاجرت های عظیم و درگیری‌ها بر‌سر آب در صورت ادامه روند کنونی گرمایش هوا گفت: «اهداف هیچ کنفرانس بین المللی تاکنون به اهمیت این کنفرانس نبوده است.

باراک اوباما که کشورش سهم 12 درصدی در تولید گازهای گلخانه ای دارد گفت: در مقام رهبر بزرگترین اقتصاد جهان و دومین کشور تولید کننده گازهای گلخانه‌ای به اینجا آمده ام که بگویم، ایالات متحده  آمریکا نه تنها به نقش خود در ایجاد این مشکل اذعان می‌کند، بلکه خود را متعهد و مسئول می‌داند که برای حل این مشکل اقدام کند.

رییس جمهور چین به عنوان پرچمدار تولید گازهای گلخانه ای در جهان، گفت که نشست پاریس نقطه شروعی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

نخست وزیر هندوستان که کشورش نقش زیادی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد گفت: «عدالت اقلیمی در این است که هرچند ظرفیت کربنی کمی [در اتمسفر زمین] باقی مانده، کشورهای در حال توسعه فضای کافی برای رشد داشته باشند.»

ایران سهم ناچیزی در تولید گازهای گلخانه‌ای دارد. خانم ابتکار نماینده ایران در این کنفرانس گفت که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، ایران می‌تواند با وارد کردن فناوری‌های جدید، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را به شدت کاهش دهد. ایران تا سال ۲۰۳۰ چهار درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای را کم می‌کند. با این حال در صورت رفع تحریم‌ها، این مقدار به ۸ درصد هم می‌رسد.

هدف این کنفرانس ، رسیدن به توافق بین‌المللی بلندمدتی برای کاهش گازهای گلخانه ای در جو کره زمین است. اگر کنفرانس پاریس شکست بخورد و نتیجه‌ای حاصل نشود، جهان در مسیر رسیدن به سرنوشتی شوم قرار خواهد گرفت. مسیری که نتیجه‌اش متوسط بالاتر دمای جهانی، طوفان‌های سهمگین‌تر، خشکسالی‌های بیشتر، ذوب شدن یخ‌های قطبی، افزایش سطح آب اقیانوس‌ّها و در نتیجه تهدید زندگی زمین خواهد بود.

مدیران دو کشور چین و ایالات متحده که جمعا 40 درصد از  گازهای گلخانه ای را تولید میکنند اذعان به کارکرد ناصحیح خود داشته وحال باید منتظر ماند تا بازخورد این نوع همکاری را بصورت اجرائی در اجتناب از گرم شدن زمین دید.کاری که در بلند مدت نیزبعید بنظر میرسد.چرا که منافع کنونی و مال اندوزی قدرتهای بزرگ اقتصادی با توسعه پایدار محیط زیست همخوانی ندارد.

 مطالب مرتبط:

با این نشست زمین باز گرمتر میشود ولی آبی گرم نخواهد شد!!!

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۱ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ شاید کرم ها کاری کنند!

در سال ۲۰۱۳ میزان ۲۷۱ میلیون تن پلاستیک توسط افراد در سراسر کره زمین مصرف شده که ۲۰ میلیون از آن پلاستیک غیر قابل تجزیه به‌شمار می‌رود.

به گزارش موسسه حفاظت محیط زیست دانشگاه استنفورد آمریکا، تیمی از دانشمندان آمریکایی و چینی کشف کرده‌اند که نوعی لارو -که به نام لارو کرم زرد شناخته می‌شود- نه تنها قابلیت گوارش و هضم پلاستیک‌های معمولی را دارد بلکه پلاستیک‌های «غیرقابل تجزیه‌ای» مانند یونولیت را هم گوارش می‌کند.

میکرواورگانسیم‌های این لاروها، پلاستیک را تبدیل به دی اکسید کربن و سپس ماده غذایی مورد نیاز بدن این موجود کوچک می‌کند.

 دکتر وی مین وو، یکی از محققان این طرح در دانشگاه استفورد می‌گوید که نتایج این تحقیق می‌تواند درهای تازه‌ای برای برای مبارزه جهانی علیه آلودگی پلاستیکی باز کند.

در این تحقیق چیزی نزدیک به چهل میلی گرم از نوعی فوم پلاستیکی غیرقابل تجزیه به صد لاور کرم زرد خورانده شد. این کرم‌ها نیمی از این پلاستیک‌ها را مانند غذای معمولی‌شان خوردند و هضم کردند. پروفسور ینگ جون از دانشگاه پکن می‌گوید که سالانه ۴۰۰ میلیون تن زباله پلاستیکی در سراسر کره زمین رها می‌شود و از آنجا که تجزیه پلاستیک قرن‌ها طول می‌کشد، این میزان زباله تهدید بزرگی برای سلامت بشر است.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۱ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


+ با این نشست زمین باز گرمتر میشود ولی آبی گرم نخواهد شد!!!

کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس موسوم به (UN Climate Change Conference in Paris or COP21) در حالی برگزار می‌شود که اعتراضات طرفداران محیط‌زیست در سرتاسر جهان از انگلستان گرفته تا فرانسه و نیوزلند نسبت به عملکرد انتقادآمیز برخی از دولت‌ها و عدم پایبندی‌شان به کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای شدت گرفته است. مباحثات بر سر هزینه‌ها و بالاخص کمک هزینه‌های پیشنهادی که کشورهای گوناگون طلب کرده‌اند، کماکان ادامه دارد. عدم تعهد جدی برخی از کشورها همچنان به قوت خود پابرجاست، پاریس روز دوشنبه ۹ آذر ماه، محل گردهمایی سران جهان است که برای تصمیم‌گیری در مورد یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی بشر گفت‌وگو کنند.
تغییرات آب‌وهوایی و نتایج مستقیم و غیرمستقیم آن بر زندگی میلیاردها انسان، از زیر
آب رفتن شهرها تا جنگ‌ها بزرگ و کوچکی که ممکن است پایه‌های تمدن بشری را سست کند. چالش‌هایی که نگرانی‌های بسیاری را به وجود آورده است.


اقلیم بار دیگر در حال تغییر و زمین در حال گرم شدن است. واقعیت مسلم این است که میزان این تغییر به حدی ملموس و ردپای فعالیت‌های انسانی در آن به قدری مشخص است که بدون‌اغراق می‌توان گفت در 1300 سال گذشته چنین رکوردی در اقلیم جهان ثبت نشده و لذا گرمایش کنونی را می‌توان در نوع خود بی‌سابقه عنوان کرد
بسیاری از سازمان‌های غیر دولتی و نیز سازمان‌های بزرگ بین‌المللی مثل سازمان ملل متحد، تغییرات اقلیمی را ریشه اصلی عمده مشکلات، نارسایی‌ها، بحران‌ها و تنش‌های مرگبار انسانی می‌دانند.
هدف سران جهان رسیدن به نتیجه‌ای فراگیر برای مقابله با تولید گازهای گلخانه‌ای و در نتیجه کاهش حرارت کره زمین طی بازه‌ای از زمان است.
سران جهان در ژوئن سال 1992 و در شهر ریودوژانیرو برزیل با یک هدف مشخص گردهم آمدند. هدف این بود که غلظت گازهای گلخانه‌ای را در جو زمین کاهش داده و در یک حد متعادل نگه دارند. نتیجه‌ی آن تنظیم معاهده‌ی موسوم به چهارچوب پیمان سازمان ملل در زمینه تغییرات اقلیمی (United Nations Framework Convention on Climate Change or UNFCCC) بود. این چهارچوب در اصل یک معاهده‌ی زیست‌محیطی بین‌المللی است که در مجامع غیررسمی از آن بعنوان مجمع زمین (Earth Summit) یاد می‌شود. این معاهده از نظر قانونی برای کشورهای عضو الزام‌آور نیست و بجای آن صرفاً یک چهارچوبی را برای مذاکره در زمینه معاهدات بین‌المللی خاص که از آنها تحت عنوان پروتکل یاد می‌شود، ایجاد می‌کند و این پروتکل‌ها هستند که جنبه‌ی الزام‌آور قانونی دارند. این معاهده علیرغم نقاط قوت با مشکلاتی نیز دست به گریبان است بعنوان مثال برخی از منتقدان سفت و سخت این چهارچوب بین‌المللی از جمله ایالات متحده آمریکا که بعد از چین مقام دوم را در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد، کماکان از تصویب این معاهده شانه خالی می‌کنند و علت این امر را نیز ناکارآمدی چهارچوب در کاهش موثر گازهای گلخانه‌ای در ظرف بیش از 18 سال گذشته و عدم پوشش کشورهای درحال توسعه بعنوان تولیدکنندگان بخش عمده‌ی گازهای گلخانه‌ای عنوان کرده‌اند.مردم از سراسر جهان طی روزها و ساعت‌های گذشته در خیابان‌های جمع شده و به اعتراض پرداخته‌اند؛ اعتراضی که حرف اصلی آنها این است : «زمین ما را نجات دهید».

از نشست ریو تا کنون از این نشست ها آبی گرم نشده است.این زمین است که همچنان گرم میشود.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ ; ٩ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::