+ زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی هاست/خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

محمد باقر صدوق مدیردوست داشتنی سازمان حفاظت محیط زیست دعوت حق را لبیک گفت

 

   دکتر صدوق فرزند روحانی شهید محمد صادق صدوق بود . وی در سال 1329 در شهر قم به دنیا آمد دارای سوابق مدیریتی  متعددی در زمینه محیط زیست بود . او در سال های پس از انقلاب در سمت های مختلف فعالیت می کردکه آخرین پست های ایشان مدیرکل محیط زیست استان مرکزی ، مدیرکل محیط زیست استان تهران  ومعاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست بود. 
ایشان دارای مدرک کارشناسی شیمی از دانشگاه تبریز ، فوق لیسانس مهندسی محیط زیست و دکترای علوم محیط زیست بودند.
سابقه آشنائی نگارنده با ایشان به اوایل دهه 70 می رسد که در کسوت کارشناس محیط زیست کرج ، ابواب جمعی ایشان بودم .ایشان در آن زمان مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران بودند.

از خصلت های خاص ایشان این بود که برای دیدارشان نیازی نبود به زحمت بیفتی و ساعتها پشت درب اطاقشان انتظارش را بکشی.اوهمیشه کارهای خود را در اتاق دیگر همکاران انجام میداد.عموما در اتاق خود نبود .روی صندلی و کاناپه های اتاق کارشناسان و معاونین در حال گپ و گفت کارشناسی بود.کارتابل خود را نیز پشت همین میزها رسیدگی میکرد.

برای ایشان از خداوند منان طلب غفران الهی دارم.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ جبران خسارت مرتع و جنگل تا 5 برابر

 

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 17 فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور با ماده 32 این لایحه با 161 رأی موافق، 12 رأی مخالف‌ و 10 رأی ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 32 آمده است که بهره‌برداری از جنگل ها به پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذی‌ربط و در چارچوب مصوبات هیأت وزیران ممکن است و بهره‌برداری از مراتع و زیستگاه های طبیعی تنها بر مبنای توان بوم‌شناختی (اکولوژیک) و ضرورت حفظ آنها مجاز و مازاد بر آن ممنوع است. متخلف از احکام این ماده علاوه بر جبران خسارت، ملزم به پرداخت جریمه‌ای تا پنج‌برابر خسارت واردشده به جنگل یا مرتع و زیستگاه مورد بهره‌برداری یا تلف‌شده است. مبالغ دریافتی به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز و صددرصد(100%) آن برای احیاء جنگل، مرتع و زیستگاههای خسارت‌دیده هزینه می‌شود.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ رعایت اخلاق طبیعت گردی در سیزده بدر

- بجای بریدن سرشاخه ها و استفاده از هیزم برای روشن نمودن آتش از چراغ گازی (پیک نیک) برای این منظور استفاده کنیم.در صورت استفاده از زغال حتما هنگام ترک محل آتش را خاموش کنیم.
- طبیعت را نیزمانند خانه خود بدانیم .طبیعت رفتگر ندارد.ریختن زباله در طبیعت موجب ایجاد مناظر زشت خواهد شد .
-  دو عدد کیسه زباله ضخیم جهت جمع آوری زباله های اطراف خود و انتقال به نزدیکترین سطل زباله همراه خود داشته باشیم.
- در صورت استقرار در مناطق جنگلی و مرتعی مراقب نهال های کوچک باشیم .آنها همانند کودکان نیاز به مراقبت دارند.
- پیاده روی نوعی ورزش محسوب میگردد. اصرار نداشته باشیم ماشین خود را تا عمق مراتع و جنگلها به جلو ببریم .چرخ های خودرو گیاهان کوچک و نونهال را له خواهد کرد.صدای ماشین ها آرامش طبیعت را بهم خواهد زد.
- چیدن گونه های مرتعی چون ریواس ، کنگر ،تره کوهی با هدف تجارت ممنوع می باشد.مراتب تخلف را با شماره 1504 در میان بگذارید.
- رودخانه ها محل مناسبی برای انتقال و بازیافت زباله ها نیست .از ریختن زباله در آبهای رودخانه جدا خودداری گردد. ماهی های قرمز را در رودخانه ها رها نکنیم.
- منابع طبیعی امانتی است در هر نسل برای آیندگان.پس در تمیز نگه داشتن همین میزان منابع طبیعی باقیمانده کوشش کنیم.
- تغییر و نگرش جدید به منابع طبیعی و محیط زیست را از خود آغاز کنیم.و حفظ منابع طبیعی و مطالبات زیست محیطی بجای اینکه نزد دولتمردان باشد نزد تک تک افراد جامعه باشد.

- در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در طبیعت، مامورین یگان حفاظت منابع طبیعی را با شماره تلفن 1504  و یگان حفاظت محیط زیست را با شماره 1540 مطلع فرمایند.

 آرزوی سیزده خوبی برای شما دارم.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:٢٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ سال نو مبارک و دل هایتان بهاری

 

بهار سفری است از خواب به بیداری.از کهنه گی به نو شدن .بهار شروع رستن و تغییر است .بهار که می آید دلها را باید از نو  نوشت.تخته های سیاه را سفید کرد.طبیعت بهترین آموزگار برای بهتر زیستن است .بهار که میآید سرما می رود .شکفتن آغاز میگردد.زندگی نفس تازه می کشد . دلها می تپد.باید تمرین کرد، بدی ها را با خوبی ها جایگزین کرد.فصل بهار فصل تغییر و نو شدن است .تکرار خوبی برای آغازی جدید است .این بهترین ارمغان طبیعت به دلهای پلاسیده ای است که طالب نورند تا جایگزین تاریکی ها گردد.زیبائی درختان با تغییر و شکوفه دادن است .اگر در همان حال زمستان بمانی نه شکوفه خواهی داد و نه میوه .
دلهایتان همیشه بهاری ومملو از تغییرات مثبت

 

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٢:٤۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٥
تگ ها: دلنوشته
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::