+ منابع طبیعی در گوشه رینگ

قانون حفظ اراضی کشاورزی این روزها مجدد در دستور کار مجلس قرار گرفته تا در صورت رسمیت یافتن ، مدت زمان اجرای آزمایشی آن به رای گذاشته شود.
گردانندگان این سناریو بقدری با قوانین موجود منابع طبیعی آشنا بوده اند که نمی خواستند شبیه لایحه جامع منابع طبیعی در سال 90 دچار مشکل شده، لذا به اصل 85 قانون اساسی تمسک جسته تا دست نوشته های منابع طبیعی ستیز خود را بدون رای اکثریت نمایندگان مجلس به قانون تبدیل کرده و مشکلات مناطق محدود اما با ارزشی از اراضی ملی را مرتفع نموده و از سوی دیگر ساختار سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری و ادارات کل تابعه منابع طبیعی را بیش از پیش در سیطره سازمانهای جهاد استانها قرار دهند.
در آخریت نسخه اصلاح شده این قانون که در تاریخ 19 اردیبهشت ماه سال جاری تنظیم شده به کرات تداخل و مشکلاتی در حوزه وظایف سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری مشاهده می گردد.ورود سازمان امور اراضی در برخی وظائف حاکمیتی سازمان جنگلها و مراتع نوعی تعددی و تداخل به وظائف سازمان جنگلها می باشد.
چنین اتفاقاتی با قرار داشتن سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری با وظائف حاکمیتی در زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی با وظائف خدماتی عملا نه تنها عجیب نیست بلکه تاکنون سازمان جنگلها و مراتع منحل نشده و جزئی از سازمان امور اراضی قرا نگرفته است جای تعجب دارد.
  هر بار که قصد می شود تا ابروی سازمان امور اراضی اصلاح شود چشمان منابع طبیعی کور می شود.
تغییر دولت و انتخاب وزیری از جنس تدبیر هم نتوانست امید به منابع طبیعی را در دل دلسوختگان آن زنده نگه دارد.
رویکردهای چند گانه وزارت جهاد کشاورزی را در لایحه جامع منابع طبیعی دیدیم که چگونه پس از سالها کار کارشناسی این لایحه که بایستی مدافع منابع طبیعی میشد در چرخشی ناگهانی به ابزاری بر علیه منابع طبیعی بدل شد .که اگر فریادهای عشاق منابع طبیعی نبود چه بسا اکنون بخش عمده ای از منابع ملی با توسل به این قوانین در تصرف افراد واشخاص در میآمد.این لایحه بعد از اعتراضات گسترده ، برای بازنگری از مجلس باز پس گرفته شد و طی جلسات فنی و تخصصی در سازمان جنگلها ومراتع و آبخیزداری برای چندمین بار اصلاح وبازنگری شد.مجدد در عبور از کانال وزارت جهاد جهت طرح در مجلس ، دچار تغییراتی شد که هنوز با گذشت بیش از چند سال به سرانجامی نرسیده است.
آرامش پس از طوفان لایحه جامع دوام چندانی نداشت.چرا که قانون اصلاح اراضی کشاورزی و زراعی و داخل کردن اراضی منابع طبیعی در آن و تغییر در ساختارهای موجود عملا آش شعله قلمکاری برای این وزارت درست کرد. 
گردانندگان این ماجرا سعی در تصویب قوانینی با هدف رسیدن به منافع اقلیتی دارند که مصالح اکثریت مردم را به خطر خواهد انداخت.
بهترین گزینه پیش روی وزارت و مجلس شورای اسلامی کن لم یکن کردن این قانون می باشد. همه مستندات و نظرات کارشناسی توسط دستگاه های مرتبط و نهادهای مردمی و دانشگاه ها و غیره در جهت غیر فنی بودن این قانون به کرات عنوان شده و تعلل در این مورد به نفع منابع و منافع ملی نیست. 
به مدیران وزارت و نمایندگانی که در لوای اصلاحات راه تدبیر را در پیش گرفته اند نیز توصیه می گردد بیش از پیش تن رنجور منابع طبیعی و محیط زیست کشور را به لرزه نیاندازند. و به فکر چاره ای باشند تا جایگاه منابع طبیعی و محیط زیست اگر رو به تعالی سیر نمی کند،لااقل سیر قهقرای آن استمرار نداشته باشد. 
کانال سبزان محیط @Sabzanmohit
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ "دی کاپریو" در سازمان ملل

 

در روز زمین ۱۷۵ کشور جهان، تعهد نامه پاریس درباره تغییرات اقلیمی را در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک امضا کردند. هدف این پیمان ، جلوگیری از گسترش پدیده گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین است و کشورهای امضا کننده این پیمان، بیش از ۹۳ درصد از گازهای گلخانه ای جهان را تولید می کنند.
هدف پیمان پاریس آن است که در ۱۵ سال آینده، دمای کره زمین، کمتر از ۲ درجه سانتی گراد افزایش یابد تا بخشی از صدمات اقتصادی و انسانی محیط زیست مرمت شود.
این نخستین توافق رسمی جهان درباره کاهش تولید گازهای گلخانه ای است و ایران نیز که مقام دهم جهان را در تولید گازهای گلخانه ‌ای دارد، برای کاهش آن تعهد داده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز همراه مقام های بلند پایه ی سایر کشورها پیمان را امضا کرد.
بان کی مون گفت: "امروز کشورهای جهان، گامی تاریخی برداشتند و با امضای خود تعهد بزرگی به آیندگان سپردند.
برخی کودکان لباسهائی پوشیده بودند که روز آن نوشته بود " عهد و پیمان شما، آینده ما".
 لئوناردو دی کاپریو، بازیگر برجسته هالیوود و فرستاده صلح سازمان ملل در امور تغییرات اقلیمی، در جلسه ی دیروز از رهبران کشورها خواست به تعهدات خود با جدیت عمل کنند.
این بازیگر سرشناس هالیوود و فرستاده صلح سازمان ملل در سخنانش گفت "امروز زمان برداشتن گام های جسور و بی سابقه است."

دی کاپریو گفت: «شما می‌توانید تاریخ را بسازید، در غیر این‌صورت تاریخ شما را رسوا می‌کند.»
به گزارش هالیوود ریپورتر، دی‌کاپریو در این سخنرانی سه و نیم دقیقه‌ای اعلام کرد که دولت‌ها و صنایع باید در این مورد اقدام کنند و فقط افراد نیستند که باید چنین کنند.


 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٤:٠٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ حال زمین رو به وخامت است

مشق جدید قانون حفظ اراضی کشاورزی و ارجاع به مجلس و توسل به اصل 85 قانون اساسی بدون طرح در صحن علنی مجلس و طرح موضوع صرفا در کمیسیون کشاورزی پس از اعتراضات فراگیر و گسترده از سوی انجمن های علمی و صنفی مختلف،صاحب نظران بخش های علمی ،تحقیقاتی و دانشگاه، ارباب جراید وفعالان مردم نهاد حوزه های منابع طبیعی و محیط زیست موقتا در سال 94  از دستور کار مجلس خارج شد. نسخه جدید قانون حفظ اراضی کشاورزی در سال 95 در حالی اصلاح شده که این اصلاحیه بیشتر شبیه بزک کردن و تغییرات جزئی در آن بوده و ادامه این تغییرات و غلط های املائی گرفتن از متونی که بر بنیاد تفکرات تخریبی تدوین شده کاری عبث می باشد.
ایرادهای اعلام شده به حدی شفاف و روشن است که نیازی به توجیه آقایان در اصلاح این قانون نیست .و براحتی می توان نتیجه گرفت کلیه کسانی که در فکر تصویب این قانون بوده اند به اندازه ای با قوانین و مقررات منابع طبیعی و کشاورزی و مجلس آشنا بوده اند که قصد کرده اندبه اصل 85 قانون تمسک جسته تا براحتی پس از تصویب در کمیسیون کشاورزی مجلس صرفا مدت زمان اجرای آزمایشی طرح را در صحن علنی به رای بگذارند.
حداقل انتظار این است که تا ایرادات طرح بصورت بنیادین رفع نگردد در دستور کار مجلس قرار نگیرد.اما بنظر می رسد تعداد اندکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و چند نفر در وزارتخانه جهاد کشاورزی در صدد هستند قبل از اتمام دوره مجلس کنونی و شروع بکار مجلس جدید این طرح را از کانال مجلس عبور دهند.
به منظور اجتناب از تحمیل هزینه های سنگین به جامعه لازم است روی این طرح کار کارشناسی با هدف اصلاح قانون کاربری اراضی موجود  شده و هر نوع مصوبه ای در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و از ورود به حیطه وظائف منابع طبیعی با هدف حفظ اراضی کشاورزی! اجتناب گردد.

 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٤:۱٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::