+ وداع با جزیره ای که جزیره ای فکر نمیکرد

پیکر چهره ماندگارمنابع طبیعی کشور دکتر محمد حسین جزیره ای از محوطه سازمان جنگلها ،مراتع وآبخیزداری کشور جهت تدفین در قطعه نام آوران بهشت زهرا تشییع شد.

استاد فقید،اولین رییس سازمان جنگل هاومراتع بعد  از انقلاب اسلامی بود.در این مراسم، جمع کثیری از همکاران و شاگردان ، روسای اسبق سازمان جنگلها و مراتع, برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی, برخی از مسئولین کشوری، اساتید دانشگاه ها  و مراکز تحقیقاتی، نمایندگان سازمان های غیردولتی و تشکلهای مردم نهاد و کارکنان منابع طبیعی صبح امروز دوشنبه هجدهم مردادماه در محل سازمان جنگل ها تکریم شد.
در این مراسم ناصر مقدسی قائم مقام سازمان جنگل ها شعر زیبایی از جنگل را در رسای دکترجزیره ای خواند و سپس دکتر تقی شامخی استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران از ویژگی های برجسته استاد تعریف کرد.

خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها نیز دکترجزیره ای را انسانی متواضع، گرانقدرو خدمتگزار صادق به منابع طبیعی کشور خواند که همه عمر خود را صرف خدمت به جنگل کرده است.
جلالی افزود: آقای جزیره ای طی 70 سال فعالیت علمی، دانشجویان زیادی را تربیت کرده است که آثار و برکاتش برای همیشه در دنیا و آخرت باقی خواهد ماند.
وی همچنین یادآور شد: در نشستی که با دکتر جزیره ای  داشتیم ایشان  تاکید فراوانی بر موضوع جامع نگری و مشارکت مردم در کنار مدیریت علمی منابع طبیعی  داشته اند.
در ادامه فرزند دکتر جزیره ای پشت تریبون قرار گرفت و گفت: برایم جای خوشحالی است که پدرم را بین همکاران ایشان تشییع می کنیم.
او از همه کسانی که در این مراسم شرکت کرده اند تشکر کرد و از همکاران پدر خواست  راه او را که از سال 1320 آغاز شد، ادامه دهند.
 در این مراسم فرزندان مرحوم دکترجزیره ای به یاد پدر سه اصله نهال در محوطه سازمان جنگل ها غرس کردند تا یادش برای همیشه سبز بماند. 

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٤:٠٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ در گذشت چهره ماندگار منابع طبیعی کشور

 

دکتر محمد حسین جزیره ای، جنگل شناس برجسته و چهره ماندگار علمی کشور،شنبه شب، در سن 94 سالگی درگذشت.

 دکتر محمدحسین جزیره ای در سال 1301 هجری شمسی در بندرانزلی پا به عرصه هستی گذاشت. وی تا پایان دوران دبیرستان در زادگاهش به تحصیل مشغول بود. در سال 1323 از دانشکده کشاورزی کرج و در سال 1336 از انستیتو آگرونومیک ژامبلو بلژیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به اخذ مدرک نائل آمد و در سال 1343 از همان انستیتو به دریافت درجۀ دکترای جنگل دست یافت.

این استاد برجسته دانشگاه، دارای تحقیقات و تالیفات بسیاری است که کتاب "جنگل کاری در خشک بوم"، در دوره نوزدهم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. همچنین او برنده جایزه کتاب سال در دوره بیست و دوم برای تالیف کتاب "جنگل‌شناسی زاگرس" می باشد.

دکتر جزیره ای پس‌ از بازگشت‌ به‌ ایران‌ و طی سالیان متمادی در دانشکده های منابع طبیعی دانشگاه های ‌تهران، تربیت مدرس، گرگان و یزد به‌ عنوان‌ استاد مشغول‌ به‌ خدمت‌ بود و در سال 1384 به عنوان چهره ماندگار علمی کشور معرفی شد.

وی از سال 1323 هجری شمسی در مشاغل مختلف اجرایی، پژوهشی و آموزشی دیگری خدمت نمود که از آن جمله می توان به معاون وزارت منابع طبیعی، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، مشاور سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، استاد مشاور در مورد پایان نامه های تحصیلی دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای جنگل داری و همکاری با فرهنگستان علوم اشاره کرد.

 مراسم تشییع و خاکسپاری آن مرحوم، دوشنبه هجدهم مردادماه، ساعت 9 صبح از محل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به سمت بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


+ روز خبرنگار مبارک

 حیف است از روزخبرنگار حرف بزنیم اما از خبرنگاران حوزه منابع طبیعی  سخنی به میان نیاوریم.

خبرنگارانی که در تمامی کوران سال با سازمان جنگل ها بودند و در سخت ترین شرایط آن را تنها نگذشتند.آنان با شور و شوقی وصف ناپذیر در کنفرانس های خبری شرکت کردند و به دور از خانواده به دور ترین نقاط کشور سفر کردند تا تازه ترین یافته ها، تصاویر و خبرها را برای مشتاقان و دوستداران محیط زیست  به تصویر بکشانند.
قلم فرسایی شما خوبان در ماجرای جنگل ابر، جنگل حرا ، توفان سرزمین تفتیده سیستان، دریاچه ارومیه، جنگل های زاگرس ، جنگل های ذی قیمت شمال و ده ها عناوین دیگر که مسئولین تصمیم گیر و تصمیم ساز کشور را حساس نمود تا نگاهی نو و متفاوت به جنگل ها و مراتع  داشته باشند کمک شایان توجه ای بود که مطمئن باشید نتایج زحمات شما هیچ گاه در تقویم تاریخ سازمان جنگل ها گم نخواهد شد.
هادی شفیعی
نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::