+ این یکی را کجای دلمان بگذاریم!؟

فراخوان اجرای طرح جنگل کاری اقتصادی با مشارکت مردم ابلاغ شد. 

هر از چند گاهی تفکرات جدیدی در قالب ادبیاتی نو وارد مباحث مدیریتی شده که از شالوده محکم کارشناسی برخوردار نبوده و اگر بدون عبور از مجرای کارشناسی به مرحله اجرا گذاشته شود می تواند صدمات غیر قابل جبرانی به عرصه های منابع طبیعی وارد نماید. لایحه جامع منابع طبیعی ، طرح فلاحت در فراغت ، باغ شهر، طرح طوبی ، طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغ ، کشت درختان مثمر در عرصه های منابع طبیعی واکنون نیز طرح جنگل کاری اقتصادی با مشارکت مردم از همین دست طرح ها می باشد.  در سنوات قبل اگر ارزیابی و پایش درستی از طرح های قبل صورت می گرفت، زوایای بیشتری از اهداف زمین خواری و تصرف و تعرض به عرصه های منابع طبیعی نشان داده می شد. برخی حرکت های اجرائی در عرصه های منابع طبیعی بازخوردهای بلند مدتی را طلب می نماید در طول این مدت نیز مرتبا ارزیابی و پایش باید صورت پذیرد تا انحرافات موجود رفع گردد.عموما فعالیتهای مرتبط با منابع طبیعی نیاز به فرصت زیاد و انتظار بلند مدت داشته و کارهای آنی با ماهیت توالی واکولوژی متناسب نیست.از سوی دیگر اگر به پیش شرط های اکولوژی و پایش عملیات کشت توجه نکنیم در خوشبینانه ترین حالت نمیتوان یک موفقیت نسبی در یک اقلیم خاص و کشت درخت در یک منطقه فاقد پوشش را به کلیه عرصه ها و اقالیم کشور تسری داد.
مقام معظم رهبری در بیانات هفته منابع طبیعی سال 93 صراحتا به دست اندازی افراد در قالب طرح هائی که در آن از یک گوشه زمین شروع شده و بعدا باعث تصرف اراضی بیشتری می گردد اشاره می کنند:" اوّل میروند اجازه میگیرند، یک تأسیساتی در انتهای یک زمین درست میکنند؛ بعد که انتهای زمین مال آنها شد، همه‌ی سطح زمین به‌طور طبیعی قابل نقل‌وانتقال خواهد شد؛ از این کارها میکنند."
تجربه نشان داده این گونه طرحها میتواند در برخی نقاط به سوء استفاده و زمین خواری منجر شود. چرا که طرح های سابق با اسامی مختلف صرفا با نیت اشتغال و حفظ آب وحاک شروع شده و پس از مدتی با شتابی زیاد به سمت زمین خواری و جدا شدن بخشی از عرصه های منابع طبیعی و تبدیل به باغ و ویلا منتج شده و قبول ایجاد اشتغال بر دوش منابع طبیعی در این زمان که حال منابع طبیعی خوب نیست ، کاری حساس محسوب میگردد.

کاهش شدید نیروهای فنی در نظارت بر طرح های جنگلداری و مرتعداری و دیگرطرح های سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری در سنوات اخیر موجب شده که کنترل و اصلاح انحرافات در این طرح ها صورت نپذیرد. اولین شرط در اجرای هر طرح جدید داشتن نیروهای ناظر بوده که سازمان چندین سال است از داشتن آن محروم شده و معدود نیروهای جذب شده در سنوات اخیر هم از طرح های ناظرین گندم و طرح های غیر جاری و متفرقه جذب شده که عمدتا از رشته های غیر مرتبط منابع طبیعی صورت گرفته که تجربه اندوزی این قشر جوان با توجه به ایجاد فاصله و خلا با نسل بازنشسته دچار نقصان شده است.فردا روز اگر بجای بادام تلخ، بادام شیرین کاشتند و بجای زالزلک و بلوط، درخت گردو کشت کردند میشود همین داستانی که اکنون در مجلس مفتوح است.بعد برای آن قانونی وضع می کنند تا این اراضی تعیین تکلیف شده و سند آن واگذار گردد.
اجرای طرح جنگلکاری مشارکتی در ایلام وخوزستان و بندرعباس در اقالیم فارس، عمانی و نیز زیتون کاری در مینو دشت و کلاله با هدف کنترل سیل در این مناطق داستان متفاوتی با انجیر کاری استهبان و بادام و گردو کاری های کرمانشاه و همدان دارد. برخی کارشناسان به این باور رسیده اند که نسخه های ستادی واحد برای کل کشور قابل تعمیم نبوده و برای اقالیم مختلف کشور با فرهنگ و عادات متفاوت بایستی بصورت موردی تنظیم گردد.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::