+ بداد منابع طبیعی برسید 1

« بیانیه دبیرخانه هماهنگی سمن های تخصصی منابع طبیعی کشور»


اهمیت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، با توجه به محدودیت های آبی و خاکی کشورمان و تغییرات اقلیمی برهمگان روشن بوده و در سال های اخیر سعی شده است توجه جدی به این امر معطوف گردد .
به طوریکه مقام معظم رهبری در بیانات 17 اسفند 93 در دیدار با مسئولان و فعالان محیط زیست و منابع طبیعی ،ضمن اشاره به پدیده زمین خواری ، فرمودند «  در جرم انگاری تخریب محیط زیست، علاوه بر دستگاه های قضایی و دستگاه های ضابط ، بیش از آنها  قوانین مجلس باید  روی آن تکیه کند .
اما متأسفانه برخلاف منویات مقام معظم رهبری ، کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی  مجلش شورای اسلامی با ارایه مصوبه ی (( تحت عنوان قانون حفظ اراضی کشاورزی)) مورخ 11/11/94 تلاش دارد با راه های بگارگیری  ظاهراً قانونی دیگری، دامنه تغییر کاربری و سوء استفاده متصرفان و متجاوزان  در عرصه های طبیعی  و ملی را گسترش دهد .
چون تصویب برخی از مواد این قانون یعنی مشروعیت بخشیدن به تجاوزات آن دسته از اشخاصی است که تا سال 1385 برخلاف قانون ، اراضی ملی کشور را  تصرف کرده اند .
همچنین با تصویب این قانون ، مدیریت عرصه های طبیعی از سازمان جنگل ها و مراتع کشور متنزع شده و ساختار حاکمیتی این سازمان متزلزل میگردد و سازمان غیر حاکمیتی و غیر تخصصی (خدماتی )مسئول مدیریت منابع ملی و طبیعی خواهد شد که این امر راه زمین خواری را برای سودجویان و دلالان زمین ، هموار می سازد .
مسلماً هر گونه واگذاری ها – تغییرات کاربری اراضی – تصرفات و تجاوزات و هر اقدامی دیگر  که منجر به کاهش  سطح منابع طبیعی و سرمایه های ملی کشور شود ، از نظر ما  فعالان منابع طبیعی  و سمن های محیط زیست کشور محکوم است  حتی اگر قانونگذاران بتوانند توجیه قانونی را برای آن تدارک ببینند.
ما خواستار حذف موارد مزبور در قانون و اصلاح مصوبه پیشنهادی  مورخ 11/11/94 کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و تصویب آن توسط نمایندگان در صحن علنی مجلس هستیم .
یک بار دیگر ما به طور جدی خواستار جلوگیری از هر گونه قوانین و مقرراتی که به هر عنوانی موجب تخریب سرزمین گردیده ، می باشیم و بدینوسیله از شورای محترم نگهبان میخواهیم از تایید چنین قوانینی جلوگیری نمایند .

دبیرخانه هماهنگی سمن های تخصصی منابع طبیعی کشور
زمین هم حقوقی دارد

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::