+ رودی که همیشه جاریست...

 

خیلی روزها اتفاقات گوناگون رخ می دهد و تو دوست داری برای هر یک از آنها دست نوشته ای داشته باشی اما محدودیت زمان این فرصت را عموما نمی دهد.
خبرروز گذشته در خصوص مرگ محمد علی کلی قهرمان اسطوره ای بوکس جهان از جمله آندسته از اخباری بود که راحت نمی شد از کنار آن گذشت.علیرغم اینکه گرفتار نگارش متنی برای نمایندگان جهت تشکیل کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی بودی اما شب تا صبح نوستالوژی های بجا مانده از سالهای دور در ذهنت رژه می رفت.و دلت نیامد تا براحتی از کنار آن بگذری.
اوایل دهه 50 بود آنوقتها بیشتر تفریح تو بازی با یک کامیون 4 چرخ  پلاستیکی بود که آنرا از وسط نصف میکردی و بعد تخته ای چوبی به آن اضافه نموده و در آخر مجدد نصف کامیون را به انتهای تخته می چسباندی و برای خودت بک تریلی درست می کردی. ورزش حرفه ای را نمیشناختی .سن 7 سالگی این چیزها را آن زمان بر نمی تافت.برادرها صبح زود ساعت 4 پای تلویزیون بودند و با شوقی وصف ناپذیر مسابقات بوکس محمد علی کلی را دنبال می کردند و تو ناخودآگاه پای نیمه ثابت همین مسابقات بودی.تلاش های محمد علی و جا خالی دادن ها، خسته کردن حریف با مشت خوردن از حریف و بالا رفتن دستهای محمد علی ،کری خواندن هایش و پیروزی های مستمر او، ،بخشی ازهمه خاطرات آن زمان است .

مسلمان شدن او و تلاش در جهت داشتن منش پهلوانی در کنار قهرمانی از او اسطوره ای ساخت که سالها آنرا با خود یدک کشید.همین جو فریزر در سال 1359 با شکست جورج الیس طی 2 تکرار قهرمان جهان شد و حتی در سال 1360 شمسی موفق به شکست محمد علی شد.اما در سال 1353 محمد علی کلی به این دور پیروزی پایان داد.جو فریزر 5 سال پیش فوت کرد .اما نقشی از او در ذهنت جای نداشت تا به عنوان یک پهلوان ذهنت را درگیر کند.
جو فریزر ، جو فورمن، کن نورتون، لئون اسپینکز و سانی لیستون قهرمانان ادوار مختلف در زمان کلی بودند اما در مقابل منش پهلوانی محمد علی کلی کار خاصی انجام ندادند که همچون محمد علی در اذهان بمانند.
برخی حرکتها برای افراد شناخته شده بیش از پیش به منش و رفتار و کردار آنها صیقل داده و خود بخود از آنها یک اسطوره می سازد.محمد علی جدای از مسلمان شدن خود که در نوع خود یک اقدام متهورانه بود، با تبعیض نژادی جنگید .از شرکت در جنگ ویتنام اجتناب کرد و بخاطر همین عمل سه سال ازمیادین قهرمانی دور افتاد اما هرگز از عقاید خود دست نکشید.اعتماد به نفس بالای او در هر مسابقه سرشار از درس هائی بود که شاید در هیچ کلاسی نتوان آموزش دید. او در سال 1377 خورشیدی سفیر صلح سازمان ملل شد.
محمد علی کلی تنها بخاطر کسب رکورد ۵۶ پیروزی، ۳۷ ناک اوت و ۵ شکست در اذهان مردم جهان جای نگرفت بلکه منش و رفتار پهلوانی او اسطوره اش کرد.محمد علی به گونه ای زیست و به گونه ای مرد که شایسته انسانهای بزرگ است .

قهرمانان با منش پهلوانی، همیشه و در همه جا در قلوب مردم جای خواهند داشت.

نویسنده : مهرداد مسیبی ; ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٥
comment نظرات () لینک


عناوین مطالب وبلاگ طبیعت ایران

» ::