فاتحه مع الصلوات

در دیداری از غرب کشور در صبح شنبه عازم استان ایلام شدیم.بارش باران طی مدت زیاد 12 ساعت با شدت پایین بهترین ارمغان طبیعت بر عرصه های تفتیده این مناطق بود.مناطقی شامل نوار غربی از کردستان تا کرمانشاه وایلام وخوزستان این روزها گرفتار هجمه ریز گردهائی بود که زودتر از قبل عرصه را بر زیستمندان آن تنگ نموده بود اما بارش بموقع این باران، آبی بود بر آتش گردوغباری که روزهاست مردمان این دیار را آزار میدهد.
رسیدن ما مصادف بود با پایان بارش 20 میلیمتری باران در عراق ونوار غربی ایران.هوائی زیبا لطیف وخنک با 10 درجه سانتی گراد بهترین هدیه طبیعت به بندگان محسوب میشد.خوشحالتر از قبل پله های هواپیما را به امید شروع روزهای بهتر پایین آمدیم.یک روز کاری که شروعی خوب را نوید میداد آغاز شد.
غرب کشور در روزهای اواسط بهار زیباتر از همیشه خودنمائی میکند.بلوط غرب با تراکم زیاد ودر برخی نقاط با تراکم کم ، در مسیر حرکت خودنمائی میکند.گرچه اشکوب پایین این درختان طی سالها تعدی وتعرض تحت عناوین مستثنیات به کشت تبدیل شده ولی در منظر هر رهگذر این زیبائی ها بیش از پیش زیبا وبی بدیل دیده میشود.
در دیدار از برخی مناطق استان در 10 ساعت پس از بارش باران به ساعت 3 عصر نرسیده هجوم ریزگرها واجتناب از دیدن افق منتهی به عراق همه آن خوشحالی ها وطراوت صبحگاهی را با خود برد.از منظر کارشناسی ومدیریتی تنها گزینه باقیمانده برای مقابله با این ریزگرها از مبدا بوده وآن هم کشت نهال با واسطه ثابت نگه داشتن شن ها توسط مالچ بیولوژیک میباشد .کاری که سالهاست با مالچ نفتی در عرصه های بیابانی ایران انجام میگردد.
اما آیا در کوتاه مدت در کشوری که آب آشامیدن سالم وامکانات رفاهی،آموزشی ، بهداشتی وخیلی از فاکتورهای دیگر اولویت داربرای آسایش وآرامش مردمان خود را ندارد ، میتوان امید وار بود به فکر ریزگرهائی باشند که غالبن به سمت ایران آمده وکمتر استانهای آن کشور را تحت تاثیر خود قرار میدهد؟
دوست عزیزم مهرداد کهزادیان میگفت بچه که بودیم سالی یکی دوبار این اتفاق میافتاد وریزگرد به ایران میآمد ومردم به پاس رسیدن این موهبت از کربلا، آنرا محترم شمرده وتحمل میکردند به امید اینکه استنشاق این ذرات شفا بخش باشد.اما طی سالهای اخیر اینقدر این گرد شفا زیاد شده وبروز آن به تکرار رسیده که مردم را جان به سر کرده وجملگی انتظار فرجی را طلب میکنند.
در شرایط ودیدگاهی خوش بینانه واگر دست به جیب نشویم تا از داشته های خود برای مردم عراق هزینه کنیم باید امیدوار بود تا در عراق کار تثبیت شنها با استفاده از مالچ نفتی یا غیر نفتی انجام شده ودر بستر این مالچ ها کشت نهال صورت پذیرد .شاید اگر خشکسالی ها ونبود آب بدلیل ساخت سدها وخیلی عوامل انسانی وطبیعی دیگر در کار نباشد در 10 سال دیگر این درختان کاشته شده  باعث شود ریزگردها به آسمان ایران پر نکشند.اما این خیال وخوابی تعبیر نشده بنظر میرسد.پس همه با هم برای روزهای رویائی این دیار بخوانیم فاتحه مع الصلوات

در این باره:
میزان بارندگی در نقاط مختلف کشور ومقایسه آن با سال قبل را در تارنمای بچه خان بختیاری واین پست دنبال کنید تا متوجه شوید پارسال وضعیت بارش بهتر از امسال بوده است و امسال رکورد ریزگرد پران خواهیم داشت.

چند عکس زیبا هم از طبیعت ایلام با دست پخت دوست عزیزم مهرداد کهزادیان برایتان میگذارم تا لذتش را ببرید.تا یادمان نرود استانی دور افتاده از پایتخت اما پیشانی جنگ در روزهای دور داریم که چشم اندازهای بی بدیلی در آن یافت میشود.

 عکسهای ایلام توسط مهرداد کهزادیان

/ 4 نظر / 12 بازدید
نیما شاهرخی

غرب کشور زیبایئ های زیادی دارد لطف عالی مستدام

هوشنگ بیک رضائی

در سنوات اخیر موضوع ریزگردها در غرب کشور علاوه بر تاثیر بر زندگی روزمره مردم واثرات سوء بهداشتی وتنفسی برجوامع گیاهی اثرات نامطلوب گذاشته وبنظر میرسد مرگ درختان بلوط وهجوم گونه های غیر بومی بجای بلوط ونباتات بومی وپوشش مرغوب ناحیه زاگرس موید کویری شدن وتغییر اقلیم منطقه است.

سيد محمد تقي مستجاب الدعوه

ریزگرد ها اشکال وشکل وشمایلهای گوناگون دارد ! ریزگرد های مورد بحث از نوع بپاخواستن کوچکترین ذره از پوسته سطح زمین است بنام همان خاک که می آید برسر وروی مردمان می نشیند بلافاصله هم محسوس و دادهمه به آسمان بلند میشود وسریعا بفکر چاره می افتند . اما یکسری ریز گردهای دیگر هم داریم که وقتی دارد می آید همه می بینند ولی چون شکل ووجود عینی و ظاهری ندارند مردمان فکر می کنند که برسر وروی آنها نمی نشیند و با آنها کاری ندارد. اما وقتی بارش وریزش آنها زیاد وزیاد تر شد تازه به خبر می آیندکه چه خاکی بر سرشان شده . حتما متوجه شده اید کدام ریز گردها را می گویم ؟ بله درست حدس زديد , ريز گردهاي اعتياد , فحشا, دروغ , دزدي , كلاهبرداري , تعرض به نواميس مردم و همه آسيب هاي اجتماعي . كه ميتوانسته اند از آموزش وپرورش واز خانواده در دوران كودكي شروع به جلوگيري از رشد و هجوم انها كنند ولي متاسفانه دريغ از اجراي برنامه هاي تخصصي وآموزشي .! ريز گرد هاي خاكي را شايد بتوان گردن عراق انداخت , اما ريزش ريز گردها آسيب هاي اجتماعي را اگر بخواهيم فقط وفقط بگردن غرب وشرق و آمريكا واسرائيل بيندازيم , ظاهرا مسئوليت را ازخودمان سلب نموده