حق من بیشتر از اینهاست

دریاچه ارومیه در سالهای اخیر همانند خیلی از مسائل پرونده باز در جامعه زیست محیطی بلاتکلیف مانده است.کاش مدیران قبل از وقوع حادثه به فکر پیشگیری از وقوع چنین مشکلاتی بودند.

سوال اصلی اینجاست که آیا در ساخت سدهای ساخته شده در این حوضه ارزیابی اثرات زیست محیطی انجام شده یا نه.اگر انجام نشده که فبها واگر انجام شده باز دو حالت دارد:اگر درست انجام نشده که فبها ولی اگر درست انجام شده باز دوحالت دارد.آیا مشاور  غریبه بوده که فبها اما اگر مشاور آشنا بوده باز دوحالت دارد:اگر بر اثر این ارزیابی پولی به  جیب دیگران ریخته  نشده که فبها اما اگر ریخته شده باز دوحالت دارد.ببخشید از این به بعدشو بعن میگم.
فعلن بگذارید به بحث اصلی بپردازیم.برای شروع این پیشنهادات را بخوانید:
همینو کلیک کن.ببین اگه کلیک نکنی متوجه ماجرا نخواهی شد.


احسنت حالا من هم سه پیشنهاد میدم که با سه تای قبلی میشه 6 تا:
یک- توسط هواپیماهای سم پاش که چند وقت پیش  وبدلیل نبود بارش وبالا رفتن شاخص های آلودگی روی تهران یا بهتر بگویم روی میدان آزادی آب پاشیدند.روی دریاچه ارومیه هم آب بپاشند.اگر میزان آب خیلی بالا آمد و نگرانی بالا گرفت که زمین ها زیر آب بروند آنوقت اجازه دهیم باغداران اطراف آب را در مخازن بتونی جمع آوری نمایند.تا در روزی که بنزین گرانتر شد وهواپیماها قادر به پرواز نشدند اقدام به استفاده از این آبها نمایند.
دو- با توجه به اینکه کشور ایران وبخصوص استان آذربایجان غربی کلیه شاخص های لازم جهت جذب توریست و صنعت توریسم را دارد لذا در صورت هدایت این گردشگران به حواشی دریاچه وترغیب آنها به تخلیه قمقمه آب یا آب معدنی که همراه خود دارند به داخل دریاچه کمک شایانی به بالا آمدن آب دریاچه خواهد نمود.
سه- از چند حوضه اطراف توسط لوله کشی آب را به این حوضه بیاوریم.اگر حوضه های دیگر بی آب ماند مهم نیست مهم این است که دریاچه ارومیه خشک نشه .

نگفتم حق من بیشتر از اینهاست
 

/ 2 نظر / 6 بازدید
امین خزاعی

من هم یک پیشنهاد به پیشنهاد های قبلی اضافه می کنم که روی هم میشه 7 تا!! اونم طرح تف اندازی داخل دریاچه ارومیه است!! سازمان حفاظت محیط زیست میتونه با یک فراخوان از عموم مردم ایران و به خصوص ارومیه ای ها تقاضا کنه در صورت امکان برای تعطیلات تابستانی به شهر ارومیه سفر کنن و اولویت اول خودشونو برای بازدید، دریاچه ارومیه در نظر بگیرن و تا میتونن داخل دریاچه تف بندازن!! حتی شرکت هواپیمایی ایران هم میتونه با هماهنگی با سایر خطوط هوایی داخلی و خارجی از مسافران تقاضا کنه تا طرح تف باران هوایی رو عملی کنن!! اینطوری دریاچه هم از آسمون و هم از زمین مستفیض میشه!!

مینا مجابی

چناب محمدی زاده قرار شده 300 هکتار بیابان را در عراق مالچ پاشی کنند .سوال اینجاست آیا این ماجرا جوابگو خواهدبود؟