نگاهی نو به دریاچه ارومیه

برخی میگویند 65 درصد عامل خشکی دریاچه اقلیم و 35 درصد عوامل انسانی  است. تایید این مدعا نیزتعدادی مقاله است که به سفارش چند سازمان و وزارت خانه تهیه شده که همگی نقش عوامل اقلیمی را بیش از عوامل انسانی در خشکی دریاچه میدانند.در یک مقاله هم که پیشنهاد بهروز بود و زیر پای من نشست  تا بقبولاند اقلیم نقشی در این خشکی ها ندارد. لذا من ضمن رد ادعای قبلی بر همین اصل پا بر جا خواهم ماند که خشکی ونبود بارش وتبخیر زیاد عامل نه تنها خشکی دریاچه ارومیه بلکه گرفتاری همه مردم دنیا است.مخصوصن دریاچه وان ترکیه واقع در 147 کیلومتری غرب دریاچه ارومیه.


در بازدیدی که اخیرن از دریاچه ارومیه داشتم فهمیدم که رودخانه های منتهی به دریاچه آبی ندارند که این فعالان محیط زیست اینقدر به سر وکله هم میکوبند که سد نسازید.وقتی آبی نیست تا به پایین دست حوضه بیاید پس چرا اینقدر به وزارت نیرو گیر میدهیم که چرا سد ساخته نشود.بگذارید سد سازها کار خود را بکنند شما هم کار خودتان .مشکل ما این است که با فرافکنی قصد آجر کردن نان همدیگر را داریم.
اگر من منتقد انتقال آب به میزان 6 متر مکعب در ثانیه از رودخانه زرینه رود به تبریز وآنهم برای خنک کردن نیروگاه تبریز بودم .الآن دیگر نیستم .چه اهمیت دارد که آب را از جنوب  دریاچه به شرق آن انتقال دهیم و پس از بروز این مشکلات مجدد ازشمال کشور این آب را به دریاچه بیاوریم.این عین اشتغالزائی خواهد بود.اختلاف ارتفاع و بعد مسافت هم از همان فرافکنی هاست .پمپ را برای همین کارها ساخته اند تا آب را پمپاژکند.لوله کشی هم که کاری ندارد شبیه این کار در زاگرس به وفور انجام شده البته با این تفاوت که از داخل آن لوله ها گاز ونفت میرود نه آب.پس آلودگی ومشکلات این انتقال از آن دست کمتر خواهد بود.
من اگر هر حرفی را زده ام که نشان از بی درایتی مدیران اجرائی داشته قطعن خبط فاحشی بوده که باید اصلاح نمایم.
کشاورزی  سهم ناچیزی از مصرف آب را به خود اختصاص میدهد.نه آن پیاز کاران ایلخچی که به زمینهای جنوب ارومیه هجوم آورده اند و زمینها را با پول خوبی اجاره کرده وبا حفر چاه دستی هفته ای یکبار به پیازها آب میدهند و هر هفته هم سم به پیازها میزنند مقصرند ، نه آن دسته ای که گونه های صیفی وباغی را تولید کرده ودر صورت افزایش تولید به دامها میدهند تا در حق العمل کاریها نگندد نیز تقصیری ندارند.چرا هی برخی میگویند این اعتبارات را به کشاورزان بدهید تا یکسال تولید نکنند در عوض آب مصرفی را به دریاچه سرازیر کنیم.


بحث تبخیر هم یک موضوع انحرافی دیگر است .ما از قدیم تبخیر داشته ایم.چرا برخی کارشناسان تازه یاد گرفته اند هی میگویند تبخیر زیاد شده؟
جاده اتوبان هم همینطور ، مردم سراسر دنیا پل بر روی دریاچه ودریا ورودخانه میزنند.واگر ما این کار را میکردیم نمیگفتند اینها کپی برداری از طرح های ما میکنند؟پس باید تغییری در نحوه احداث این میان گذر ایجاد میشد،که شد.اینها چشم ندارند ببینند مهندسی جاده در این مملکت چقدر پیشرفته است وهی به چشمه های زیر سطحی کف دریاچه گیر میدهند.کسی نیست بپرسد آیا این چشمه ها همه در زیر این جاده بوده که مرتب این ماجرا را تکرار میکنید؟
با تخصیص اعتبار 950 میلیارد تومان جهت انتقال آب از ارس هم هیچ مشکلی حادث نخواهد شد.حق آبه کشور همسایه کشک است چرا اینقدر سنگ اجانب را به سینه میزنید؟با این انتقال چند سالی اشتغال در مناطق درگیر ایجاد شده وخیلی ها از فقر وفلاکت نجات پیدا خواهند کرد.اگر هم تا زمان استارت این انتقال ، دریاچه خشک شد کار عبثی انجام نداده ایم بلکه یک جریان آبی جدید درست کرده ایم که چند حسن خواهد داشت.یکی که میتوانیم هر جای دیگردر مسیر این انتقال، دریاچه جدیدی را بنا نهیم.دیگر اینکه میتوان در مسیر این جریان چند سد نیز احداث کنیم. ضمن اینکه کشاورزان مسیر با سوراخ کردن لوله به آب خواهند رسید در آنصورت داستان قنات دوباره زنده خواهد شد.

/ 6 نظر / 19 بازدید
سلامبا قرار دادن ابزار مناسب و کاربردي در سايت يا وبلاگ خود بازديدتان را چند برابر کنيدبراي مشاهده ابزار به لينک زير برويد :http

سلام با قرار دادن ابزار مناسب و کاربردي در سايت يا وبلاگ خود بازديدتان را چند برابر کنيد براي مشاهده ابزار به لينک زير برويد : http://www.parmisfun.com/abzar.php با تشکر

هومان خاکپور

آفرین مهرداد خان ... ؛ این هم یک نوع نگاهی است که مثل کبریت تبریز بی خطر است! نیست ؟

احمد پازوکی

ممنونم از مهرداد مسیبی عزیز و گرامی بابت اطلاع رسانی تان. در مورد لایحه هم حتما پیگیری خواهم کرد. علی الحساب برنامه ی فردا را از دست ندهید که حسابی داغ است. [گل]

رایان اس ام اس

سلام دوست عزیز از وبت خیلی خوشم اومد خیلی دوست دارم باهات تبادل لینک داشته باشم اگه تو هم مایل باشی وبلاگ ما را با عنوان " رایان اس ام اس" لینک کن و خبر بده تا 24 بعد لینکت کردم . موفق باشی http://rayansms.mihanblog.com