آب مایه حیات یا ممات

وجود نیترات در آب آشامیدنی هم یک موج جدید در درز اطلاعات از لای صحبت های اینجا وآنجا بوده ومعلوم نیست چند سالی است این آب ناسالم وبسیار خطرناک به خورد مردم تهران داده شده است .البته بنده تا کنون به چند مورد برخورده ام که پس از شنیدنیهای اینچنین اقدام به نصب تصفیه آب خانگی کرده اند واین ناشی از آمار نصابان این دستگاهها است که به مردم هشدار میدهند که آب آلوده مصرف نکنید.گر چه نصب این دستگاهها حذف TOC ونیترات را بدنبال نخواهد داشت اما آزمایشات پراکنده توسط بخش های خصوصی ومتمرکز توسط وزارت بهداشت ونیرو نگرانی های بیشتری را بدنبال خواهد داشت.  سالها پیش آماری محرمانه از وزارت نیرو منتشر شد که نشان میداد آب تزریقی وتصفیه شده  از آبگیر بیلقان به شبکه آب تهران دارای آلودگی میکروبی توتال کلیفرم بوده که ناشی از ورود پساب انسانی به آب دریاچه سد کرج میباشد .پس از آن ماجرا گرچه اقداماتی مناسب در جهت تخریب ساختمانهای حاشیه دریاچه صورت پذیرفت اما نتیجه حاصله تنها محدود به تخریب اراضی دولتی شد وروستاها ورستورانهای حاشیه رودخانه ودریاچه، هنوز که هنوز است دارند کار خودشان را میکنند.
مخلص کلام: نظر به اینکه 30 درصد تامین آب تهران از 466 حلقه چاه های موجود در سطح تهران و 70 درصدنیز از۴ سدلار ، لتیان ،طالقان وکرج تامین میگرددوهر روزه به آمار حاشیه نشینان رودخانه ها ودریاچه ها افزوده شده و بر بار آلودگی ها نیز افزوده شده واز سوی دیگر قرابت چاههای آب آشامیدنی وفاضلاب در سطح تهران خود علتی بر افزایش آلودگی ها میباشد لذا هیچ جای تعجب هم ندارد که وزیر بهداشت ازطریق رسانه ها واز قول وزیر نیرو نگران حال آب آشامیدنی من وشما باشد. واگر مستقیم خود به این نتیجه میرسید شاید به شیرخوارها دستور نمیداد تا از آب تهران نخورند چون آنها ماهیتن اهل آب نیستند وبیشتر با شیر حال میکنند.

/ 6 نظر / 7 بازدید
محمد درویش

درود بر مهرداد عزیز ... اتفاقاً من هم از توصیه وزیر برای کودکان شیرخوار! پیام ماجرا را گرفتم!! با این حساب، ترک پایتخت آخرین و یگانه گزینه است که می ماند! نمی ماند؟

امير سررشته داري

مهرداد جان كاملا زدي به هدف. مدتهاست كه آب تهران آلوده است. يادمه در اواخر دهه 70 يك متخصص بيراهيهاي عفوني پس از 30 سال از آمريكا به ايران آمد و پس از مدتي به بيماري گوارشي مبتلا شد. پس از برگشت به آمريكا گزارشي را ارسال كرد كه بسيار جاي تأمل داشت. وي اعلام كرد كه آب تهران به 5 نوع ميكروب خطرناك روده اي آلوده است كه عملا مردم تهران به اين آب چون عادت كرده اند به ندرت و در دوزهاي بالاي آلودگي به اين بيماري دچار مي شوند. اين گزارش در همان موقع اجازه انتشار وسيع نيافت. خدا به داد ما برسد. به قول درويش بايد ترك تهران كه هيچ بايد ترك .... كرد. نه؟

علیرضا

سلام بر استاد مسیبی عزیز. آقا شوخی شوخی با دم خانم شیره هم شوخی؟‌ این خانم شیره شوخی بردار نیستا. پس فردا اسمت میره تو سرمقاله ی عیال محترمشون.

عباس

براساس نظر بعضي متخصصين يكي از علل ناقص به دنيا آمدن نوزادان(نداشتن قلب )در تهران امواج پارازيت ماهواره با فركانس بالا مي باشد.

علیرضا

اینو باید از حاجی پرسید که دم داره یا نه؟ راستی ممکنه در مورد طبقه سنی این شیرخوار ها بیشتر توضیح بدی