کلید آب نزد کیست؟

 

مقدمه:اینکه ما در خیلی چیزها رکورد دار هستیم شکی نیست .خواه این رکورد در جهت ارزش باشد یا ضد ارزش.مهم این است که برخی بی کفایتی ها منجر به این رکورد شکنی میشود و گاهی این رکورد شکنی بر اثر شرایط اقلیمی ایجاد میگردد.چرا که امسال رکورد کم آبی در سدهای اطراف تهران و دیگر شهرها پس از 45 سال شکسته شد. ضمن آنکه رکورد پر مصرف ترین شهروندان همچنان در اختیار پایتخت نشینان است.

 گفتار:در زمان جنگ ، صدای بوق ماشین خودروها گوش خیلی ها را آزار میداد چه برسد به صدای موشک وخمپاره و شاید بزرگترین دعدعه آنها زود رسیدن به محل کار وکسب درآمد و رسیدن به درس ومشقشان بود.و این افراد خود را تافته ای جدا بافته از بدنه مردم و کشور میدانستند.در حالی که در خط مقدم برخی جان خود را بر کف نهاده تا از کیان مرزو بوم و آرمان های خود دفاع کنند.

این روزها اگر چه جسته گریخته برخی اخبار به گوش برخی شهروندان میرسد که آب تهران در شرایط بحران قرار گرفته است اما همان کسانی که در سالهای جنگ هم از اخبار جنگ بدور بودند این روزها خود را به زحمت نمیاندازند تا بلکه اندکی از مصرف آب خود کم کنند. رکورد مصرف سرانه 320 لیتر آب در روز بدست مردم شریف تهران میباشد.اعدادی که در کشورها و شهرهای دیگر ایران از نصف آن هم کمتر است.و این موجب میگردد تا علیرغم همه هشدارها مصرف این کلان شهر از یک میلیارد و پنجاه میلیون متر مکعب کمتر نشود .برای اینکه بدانید این میزان چه حجمی از میزان آب موجود در 5 سد تامین کننده آب تهران است باید گفت در حال حاضر حجم آب این 5 سد جمعاً 534 میلیون متر مکعب میباشد. و از سال گذشته تا کنون 226 میلیون متر مکعب از ذخائر این سدها کاسته شده است.و مطمین باشید اگر کمیت آب دچار مشکل شود بر روی کیفیت آن هم اثر خواهد گذاشت.انوقت شاید استفاده از آب چاه بجای آب برف و باران پشت سدها کمی طعم فاضلاب ونیترات دهد.

نتیجه:لازم نیست اگر از زمین وزمان گله داریم خود را بی تفاوت در مصرف آب نشان دهیم .خیلی چیزها به مدیریت کلان وخرد مدیران ارتباطی ندارد . بحث درست مصرف کردن چه ارتباطی با مدیریت درست یا غلط مدیران دارد.و اگر هم مرتبط باشد این نوع برخورد انفعالی مشکلی را حل نخواهد کرد.اگر کشور ما بر روی کمر بند خشک ونیمه خشک جهان قرار گرفته نبایست انتظار داشت رئیس جمهور با کلید درب منزل ما را باز نموده و شیر آب حیاط را که بی جهت باز است را ببندد.

در شرایط بحرانی حال حاضر که آینده ای تاریک در پشت آن پنهان است لازم است با رعایت مصرف صحیح توسط تک تک افراد جامعه نشان دهیم که ما مردمانی با تمدن 7000 ساله هستیم.و توصیه میشود نکات زیر بدون توجه به اینکه همسایه ما یا همشهری ما چگونه آب را هدر میدهد، شخصاً توسط خودمان رعایت گردد:

 

1-   هنگام دوش گرفتن با یکبار خیس کردن بدن  و یکبار شستن کف میتوان از هدر رفت چند گالن آب جلوگیری کرد.خیلی ها حمام خود را با باز گذاشتن آب گرم کرده یا دوست دارند و یا عادت کرده اند از ابتدا تا انتهای استحمام دوش آب باز باشد.

2-   شستن ظرفها بلافاصله پس از صرف غذا به آب کمتری جهت شستن نیاز دارد.و بهتر آن است که ظروف کفی را در ظرفی بزرگتر قرار داده تا آب کمتری جهت رفع کف آنها مصرف گردد.

3-    اگر هنگام مسواک زدن از یک لیوان آب استفاده کنیم بهتر است اما اگر همین هم امکان ندارد کافیست شیر آب را لحظه ای باز و سریع بسته و درمدت مسواک زدن شیر آب را ببندیم.

4-   به باغچه و گلها به اندازه نیاز آب دهیم و از سیستم غرقابی جهت ابیاری باغچه اجتناب کنیم.

5-   از شستن حیاط و خودرو با آب لوله کشی بخصوص در این ایام اجتناب کنیم.

6-   اگر شیر آبی چکه میکند به صرفه خواهد بود سریعا مشکل آنرا حل نماییم.

7-   مدت زمان شستشوی البسه در ماشین لباسشوئی را کمتر و در حد نیاز انتخاب نماییم.و از شستن تعداد کمی البسه در یک بار شستشو خودداری نماییم.هم طول عمر ماشین بالا میرود و هم آب کمتری مصرف میشود.

8- برای وضو گرفتن لازم نیست شیر آب مدام باز باشد بلکه میتوان هر بار شیر آب را باز وبسته نمود تا وضو انجام شود.به بهای انجام واعمال واجبات و مستحبات موجبات محرمات نشویم. 

خلاصه اینکه اگر به هشدارها بی توجه باشیم وخود رکورد شکن بالاترین مصرف کنندگان جهانی آب باشیم با ادامه این وضعیت شاید سال آینده در ابتدای گرما به چنین مشکلی بر بخوریم. 

 

/ 2 نظر / 104 بازدید
آل ابراهیم

از نو باید خود را خراب کنیم و سازه ای زیبا بسازیم.روزی این مهم باید انجام شود

پازن

نگران نباش دوست عزیز.شبکه تصفیه فاضلاب شهری که تکمیل شود.دوباره به منازل برمیگردد