بی مهری مسکن مهر

پیرو خبر منتشره در روزنامه پول مبنی بر ساخت منازل مسکونی مسکن مهر در باغ کشاورزی یکصد ساله گرگان که حدود ده هکتار مساحت دارد و ذخیره گاه بودن ژنتیکی این باغ مورد عنایت دست اندرکاران ساخت مسکن مهر قرار گرفته است.
ساخت مسکن مهر با هدف خانه دار کردن قشر بی خانمان این مملکت اگر چه کار زیبا و خوبی است اما وقتی در حد حرف و جلسه و این جور موارد باشد عملاً نتیجه ای در بر نخواهد داشت.
از این دست موارد نیز در استانهای دیگر هم سراغ داریم.مثلن سال 1387 در استان اردبیل یک مورد عجیب و در مجاورت شهر پارس آباد مغان و در یکی از ایستگاههای مهم و مادری کشور که تولیدکننده بذور مورد نیاز بخش های اجرایی مراتع و آبخیزداری کشور است صورت پذیرفت و آن جدا کردن یکصد هکتار از اراضی این ایستگاه و اختصاص آن به مسکن مهر بود، جالب است بدانید که واگذاری ایستگاه ها طبق قانون ممنوع بوده و قانونگذار صراحتاً واگذاری آن را غیرممکن اعلام نموده اما از آنجائیکه غیرممکن وجود ندارد! این موضوع علیرغم مخالفت فرزانه مدیر کل منابع طبیعی  به نحو احسن با همکاری رحیمی مدیر کل جدید استان و مساعدت رئیس محترم سازمان جنگلها و مراتع و هماهنگی با استانداری و اداره ثبت املاک و اسناد صورت پذیرفت و پس از جدا کردن این یکصد هکتار ناقابل از ایستگاه آن را جهت ساخت مسکن مهر واگذار نمودند.
در ساری نیز یک مرتع را که در مجاورت جنگل بوده پس از کش و قوس های فراوان جهت این کار انتخاب کردند. نظر به اینکه از اینگونه موارد در همه جای ایران و هر جا که صحبت از مسکن مهر است رایج می باشد لذا بهتر است مدیران محترم بخصوص در خطه شمال که زمین کم است که مسئول جانمائی اراضی مناسب جهت ساخت مسکن مهر هستنداز اراضی خاص، باغهای کشاورزی،ایستگاههای ازدیاد بذر، نهالستانها و....که برای محیط زیست چالش آفرین است جهت این کار استفاده نگردد. البته برخی کارشناسان شهرسازی در شهرهای شمال معتقدند از اراضی مخروبه و بلااستفاده که در مالکیت افراد حقیقی درون شهرها قرار داردجهت این کار استفاده شود.
مخلص کلام:
 مشکل این است که یکباره می خواهیم هر چه بی خانمان است رابه هر قیمتی با خانمان کنیم و این می شود کمبود زمین. البته تملک زمین حرکتهای ایزائی است که تا تمام شدن ساختمان و نازک کاری و نقاشی ساختمان راه طولانی در پیش داریم.

/ 0 نظر / 14 بازدید