مصالحه یا رفتن

در تاریخ یکصد وشش ساله سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور بجز یک مورد سابقه نداشته که رئیس این سازمان را نیامده عزل کنند. هفته ای که در ارومیه بودم طی صحبت با یکی از دوستان خارج نشین خبر جابجائی دکتر سلاجقه را شنیدم.عجیب هم نبود چون چند روزی در تهران نبودم وعادی بود از اخبار بی خبر باشم.پس از بازگشت از سفر ارومیه، این خبرها با شدت بیشتری به واقعیت نزدیک شد تا بالاخره دیروز حکم عزل دکتر سلاجقه از سوی وزیر جهاد کشاورزی زده شد .
روزی که دکتر به سازمان آمد همانند مهندس جلالی که آمد ،امیدوار شدیم شاید این سکون در مدیریت شکسته شده و پس از سالها نابخردی دراین حوزه شاهد تحولی نه خیلی بنیادی اما در همین حد که جایگاه شایسته ای برای سازمانی که وظیفه ای خطیر در مراقبت از عرصه ای به وسعت ایران را دارد باشیم. عرصه هائی که بدلیل ضعف در مدیریت کارآمد ، کاهش نیروی متخصص از سنوات قبل،کاهش ناهمگون اعتبارات هر روز بیش از روز قبل مورد هجوم بی تدبیریها قرار میگیرد.مسائل ومشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجبات تبدیل جنگل به مرتع و مرتع به بیابان شده و وقتی  بی لیاقتی و بی کفایتی در مدیریت بالا گرفت شاهد بلند شدن خاک در آسمان خواهیم شد.آنگاه این دور باطل مجدد بکار میافتد تا به صرافت افتیم که چه کنیم تا ریزگردها را مهار کنیم.ستاد تشکیل میدهیم سازمان تجهیز میکنیم اما چون این نابخردی ریشه در سالهای قبل داشته نتیجه ای نخواهیم گرفت وبه سمت اضمحلال به پیش خواهیم رفت.
جناب دکتر خلیلیان فراموش نکرده اید که همین شما در روزی که دکتر سلاجقه را برای معارفه به سازمان جنگلها آوردید از این سازمان بنام منابع طبیعی یاد کرده وخوشحال شدیم که بارقه ای از امید که در درون بدنه کارشناسی باقی مانده در احیای این نام در وزارتی جدید یا تشکیلاتی بزرگتر حلول نماید.اما ظاهرن در یکسال گذشته صیاصت های پشت پرده موضوعات جدیدی را رقم زده که میخواهید سازمانی با چنین قدمتی را همچون گوشت قربانی تکه تکه کرده واز هم بپاشید.
وجود چنین سازمانی  که طی سالهای اخیر درگیر مسائل ومشکلات حاد اعتباری و نیروی انسانی بوده نه تنها لازم بوده بلکه نیاز به حمایت مدیران بالادست حکومتی داشته تا بجای تکه تکه شدن به قدرتی مضاعف تبدیل شده تا به درستی به وظائف حاکمیتی خود عمل نماید.همین حالا هم با وجود چنین سازمانی کم مشکل در برخورد با تخریب ها، واگذاری ها و تعرض ها نداریم.
دفاتر مهم واثر گذار سازمان جنگلها طی سالهای اخیر بنابه بی تدبیریهای مدیران نالایق به حد کافی کوچک شده است .نکنید کاری که همین چند نیرو وچند دفتر در دل سازمانی که فرق دوغ و دوشاب را نمیداند حل گردد.که اگر چنین شود فردا روزی همانند خشکی تالابها و دریاچه های داخلی بایستی بدنبال راهکار برای عدم تبدیل جنگل به مرتع و مرتع به بیابان باشیم که آنوقت خیلی دیر است.

برای بزرگتر دیدن کلیک کنید
جا دارد به عنوان یک کارشناس، از تمامی مساعی دکتر سلاجقه تشکر نموده ومفتخر باشیم همگن ویار ما بر سر یک پست ناماندگار مصالحه نکرد.همان کاری که مهندس جلالی هم نکرد.


 

/ 20 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکار

سازمان جنگل قدرت مند با ریاست یک فرد متخصص هرگز مورد نظر آقایان نیست آنها سازمانی میخواهند که در نهایت تشکیل شده از دفتر واگذاری اراضی یک امور اداری بزرگ یک دفتر تشکیلات بزرگ یک دفتر.... یک دفتر.... ولی فاقد دفاتر فنی پرقدرت چرا که اینها مانع واگذار کردن جنگلها و مراتع و حوزه های آبخیز به سفارش شدگان اند اینها مانع اجرای طرحهای مطالعه نشده و تخریب کننده منابع طبیعی هستند این دفاتر جلوی بذل بخشش این میراث همه نسلها برای روزمره گی سیاسی آقایان را میگیرند

همکار

مهرداد جان یاد شعر یکی از بزرگان شعر نو معاصر افتاد میفرماید " بر کشته گان خویش نظر میکنیم با طرح خنده ای و نوبت خود را انتظار میکشیم بی هیچ خنده ای " واقعا این کارشناسانی که نسبت به منابع طبیعی تعصب دارند فقط باید نظاره گر باشند ان جی او ها نمیتوانند در انتقاد به این طرح باغشهر ها یک تجمع جلو مجلس ترتیب بدهند واقعا ما فقط باید بشینیم افسوس بخوریم نظاره گر باشیم

اسکندری

درود بر همه کسانی که از طبیعت سرزمینمان دفاع میکنند .درود بر شما یار وبلاگ نویس برای دفاع از یک دلسوز وطنی

شرقی

درود بر هر فردی که برای خاک وطن مصالحه نمیکند

مجتبی

یادتان نرود فرزندان ما هم حق زیست دارند.دست بالای دست بسیار است این نباشد یکی دیگر هست دکمه واگذاریها وبذل وبخشش ها را فشار دهد.خدا عاقبت همگی را بخیر کند.

محمد ابراهیم

من تاسف میخورم برای کسانی که با شما همکارند اما نمیدانند نیت شما برای پست بوده یا حمایت از افراد دلسوز.خطر این کارشناسان از مدیران غیر فنی گاهاً بیشتر است .تا مادامی که کارشناسان بی تفاوت داریم آینده روشنی هم نباید انتظار داشته باشیم.....

محمد رضا

با شناختی که از شما دارم خوب واقفم که در دوره دکتر علی بیشتر به شما ظلم شد چون نه تنها به حق خودت نرسیدی بلکه میبینم مورد هجوم برخی کارشناس نماها هم قرار گرفته ای

حسین بدری پور

دوستی به نام ت.ب نوشته اند که بنده ( حسین بدری پور) در طول خدمت در سازمان به جز فکر سفر کار دیگری هم کرده ام؟ والله بنده نه آشنایی داشته ام و نه زبان شیرین و ... خوارانه ای که بنده را برای چند ماموریت ناقابل اعزام نمایند؟ دوست گرامی قدری تعمق به جایی بر نمی خورد. بدانید که اگر فرد قابل تری یافت می شد نوبت به بنده نمی رسید. ولی چند سال است که می خواهم از سازمان رفع زحمت کنم ولی خوب اجازه مرخصی نمی دهند که اگر اجازه صادر شود هم یک معترض نسبت به عبث کاری کم شود و هم یک بنده خدا را از دغدغه رها نمایند. علی ایحال. این عزیز اگر موردی می بینند که بنده به صواب عرض نکرده ام تماس بگیرند. یک جستجوی مختصر تمام مشخصات و شماره های بنده وجود دارد. هر چند این برادر / خواهر ظاهرا به نیکی من را می شناسند و نیازی به معارفه بیش تر نمی باشد.

مهران

خسته نباشید لطفن جواب بعضی از پیغامها را ندید

بهمن افراسيابي

آقا مهرداد خودت را این همه ناراحت نکن .تفکر آرمانی وشعاری وآکادمیک وغیر عملیاتی و .........از سازمان رخت بربست .