روز جهانی صلیب سرخ وهلال احمر

دیروز روز جهانی صلیب سرخ وهلال احمر بود .بد ندیدم به مناسبت این روز ضمن توضیح رسالت این کمیته چند توصیه هم به نقل قول برایتان بنویسم.این میل یه خورده مال پارسال بود ولی چون چند وقتی بحث زلزله داغ شده بود گفتم بد نیست بازخوانی آن را با شما شریک شویم . وظیفه کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC )، که مقر آن در ژنو ( سوئیس) قرار دارد عبارت است از: حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و نیز خشونت داخلی، و یاری رسانی به آنها. فعالیت های کمیته بین المللی بر پایه مقررات حقوق بشردوستانه استوار است و در موارد سیاسی، دینی و عقیدتی بیطرف است. این سازمان ، در سال 1863 م . تاسیس شد ، اما دولت ایران در سال 1301 ش. جمعیت ملی خود را تأسیس کرد، و لی به جای استفاده از نشان صلیب سرخ ، علامت شیر وخورشید سرخ ر ا به عنوان نشان جمعیت خود برگزید . با تلاش ها و پیگیری متمادی دولت ،سرانجام علامت شیر و خورشید در همایش ژنو در سال 1929 م. به عنوان نشان سوم مورد حمایت بین المللی، به تصویب رسید . پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در سال 1359 ش. دولت ایران با ارسال نامه ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارند ة قراردادهای چهارگا نة ژنو ، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به تعلیق درآورده و به جای آن ، از نشان هلال احمر استفاده خواهد کر د. از آن پس ، جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران ، به جمعیت هلال احمر تغییر نام داد.
با توجه به وجود مناسبت در این روز وبحث زلزله که معلوم نبود علل وعوامل بروز وظهور آن از کجا آغاز شد وجمع کثیری از تهرانی ها را نگران کرد بد ندیدم چند توصیه آقای دوگ کاپ رئیس گروه نجات و مدیر تیم آمریکائی نجات بین المللی را برای شما در اینجا بیاورم باشد که این دوره بازگشت دویست ساله یک میلیون ساله شود وبرای تولد این دوره بازگشت بدلیل دیر برگشتنش یه جشن مفصل بگیریم.داشتم میگفتم که این آقا بدلیل تجارب زیادی که داشته وبه 875 ساختمان جهت کمک وارد شده وبا گروه های نجات 60 کشور کمک کرده است لذا بنظر میرسه بیراه نگفته باشد.اودر سال 1996 اقدام به ساخت یک مدل زلزله نمود که نتایج نشان داد آنهائی که از روش خمیده وپنهان شده  (Duck And Cover)  استفاده کردند، شانس زنده ماندن آنها صفر درصد و برای آنهائی که از روش مثلث حیات (Triangle Of Life ) استفاده کردند، 100 درصد بوده است. مثلث حیات در مجاورت هر جسم سخت مثل تخت خواب یا کمد یا ماشین یا یخچال و... وجود دارد وآن یک فضای مثلث شکل است که همیشه از ریزش آوار در امان میماند وتوصیه کرده حتمن در این قسمت پناه بگیریم.تیتر وار این چند توصیه بقرارزیر است:
1- در هنگام بروز زلزله و فرو ریختن ساختمان هر کسی که از روش (Duck And Cover) (خمیده و پنهان شده) استفاده کند بدون استثناء و همواره محکوم به مرگ است. افرادی که زیر اشیائی نظیر میزها و اتومبیل‌ها می‌روند در همانجا له می‌شوند.


2- بصورت طبیعی در وضعیت جنینی که در رحم قرار دارید، خم شوید. این غریزه طبیعی ایمنی و اصل بقاء است. پس در زمان بروز زلزله سریع خود را کنار اشیاء بزرگ، مانند کاناپه بزرگ و یا اجسام محکمی که در مقابل ضربه کمتر فشرده می‌شوند و فضای خالی در مجاور خود باقی می‌گذارند، قرار دهید.

 
3- اگر زلزله درهنگام شب و زمانی که شما در رختخواب خود هستید اتفاق بیفتد کافی است از روی تخت به پایین بغلتید، یک فضای ایمن و مناسب در اطراف تخت وجود دارد.
4- اگر شما هنگام وقوع زلزله در حال تماشای تلویزیون هستید و فرار از در یا پنجره برایتان بسادگی امکان‌پذیر نیست، در وضعیت جنینی در کنار کاناپه یا صندلی بزرگ خم شوید.


5- هر کسی که در زمان وقوع زلزله در زیر درب قرار گیرد محکوم به مرگ است. زیرا هنگامی که زیر درب قرار دارد ، چهارچوب اطراف درب به سمت جلو وعقب بیافتد، زیر مصالح ساختمانی بالای چهار چوب درب له خواهد شد و اگر ستون‌ها به طرفین بیفتند در این حالت توسط آنها به دو نیم خواهد شد لذا در هر دو صورت جان خود را از دست خواهد داد.


6- هرگز در هنگام وقوع زلزله بر روی پله ها نروید زیرا پله‌ها دارای گشتاور فرکانسی متفاوتی هستند و لذا مجزا از تنه اصلی ساختمان نوسان می‌کنند. به عبارتی پله‌ها و بقیه ساختمان با همدیگر برخورد می‌کنند تا اینکه شکست سازه‌ای در پله رخ دهد.
7- کسانی که در هنگام وقوع زلزله در خیابان‌ها داخل خودروی خویش هستند کافی است در کنار خودرو دراز بکشند.

 

/ 2 نظر / 16 بازدید
اندیشه ی گمشده(احسان)

سلام.چه بهتره که به جای لغت عربی صلیب سرخ یک لغت فارسی بکار ببریم.هرچه زود تر سایه عرب و عربی از سر ما کم بشود بهتر است.

محمد رضا

کار جالبی بود همه فکر میکردیم یا باید بریم زیر میز یا از پله ها فرار کنیم.