سفری به خارتورانِ بیارجمندِ شاهرود

ذخیره‌گاه زیست کره توران با مساحت 1،470،640 هکتار بزرگترین ذخیره گاه زیست کره ایران است که بعد از سرنگتی آفریقا واقع در کشور تانزانیا دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می آید که در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی شهر شاهرود و 28 کیلومتری جنوب شرقی مرکز بخش بیارجمند و درشمال مرکزی کویر ایران واقع است. این منطقه در حد فاصل 3 سلسله کوه به نام های شترکوه در غرب با ارتفاع 2281 متر، و کوه قلعه بالا در شمال غربی با ارتفاع 2265 متر و کوه پیغمبر با ارتفاع 2411 متر قرار گرفته است. منطقه خارتوران با کویر شنزار و پستی و بلندیهای جذاب شن های روان کویر مرکزی هم مرز است و در شرق، این منطقه به روستای طرود و سهل و کوه کفتری و از آنجا به شرق بیارجمند محدود می شود. منطقه خارتوران به دلیل وجود ویژگیهای منحصر به فرد، پوشش گیاهی خاص، عوارض جغرافیایی پست و بلند اقالیم و غیره باعث به وجود آمدن یک اکوسیستم غنی و ذخیره گاه ژنی شده است. پستانداران ذخیره گاه زیستکره خارتوران شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، یوزپلنگ، کاراکال، پلنگ، گربه وحشی یا دشتی، جبیر، آهو، پازن، (زیر گونه ایرانی) قوچ وحشی و گورخر (زیرگونه ایرانی) است. هوبره، زاغ بور، بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه ها اشاره کرد.
اینجا سرزمین فراموش شده ای ایست با انسانهای فراموش شده با حیاتی رو بفراموشی. نبود امکانات واستمرار این کاستی ها ومهاجرت های پی در پی شاید این اجازه را ندهد تا روزگار بهتری را در این دیار شاهد باشی.و خوب میدانی که ادامه این جاده ها وکوره راه ها در نهایت ترا به مزینانی در خراسان خواهد رساند که یاری غریبانه در غربت  غریب مانده دارند و برای خواندن یک فاتحه وتجدید دیدار با او باید  تا شام راهی شوی وچه غریب است این سرنوشت.

در باره شکار گورخر آسیائی وبحثی که در رسانه ها در مورد فروش گوشت گورخرآسیائی در گرفته بود در پست بعد خواهم نوشت.

 

/ 5 نظر / 8 بازدید
شیما ندیری

آن تابلو متعلق به فرمانداری بخش بیارجمند است ومن از آن عکس دارم که برایتان میفرستم وهمان فرمانداری مجوز ساخت همان کارخانه سیمان را داده است.اگر انجا آفریقا است پس کارخانه سیمان چه جایگاهی دارد آیا در آفریقا هم از این گافها میدهند.

غریبه

واقعاَ عالی نوشتی شبم اونجا خوابیدی

عسل بابا

حالا نظر کارشناسی شما چیه بفرما تا عمل کنم

آشنا

این وبلگ وبلگی است برای تبادل اطلاعات و افزودن علم و نظرات یا پرسش و پاسخ و لودگی و مسخر بازیها؟

شیما ندیری

مجلس ظاهراٌ مصوب کرده که تعدادی محیط بان استخدام شود آیا درست میشود این داستان تکراری؟