عقب نشینی بشنوید، جلو نشینی بسازید

سالهاست آموخته ودیده ایم که شهرداری طبق قانون وهنگام تجدید بنا و ارائه مجوز ساخت در برخی موارد که قاعدتن مبتنی بر نقشه های شهرداری میباشد اقدام به اجرای اصلاحی زمین را مینماید. قانون "بر اطلاحی" عبارتست از: حدی از قطعه زمین (مالک) که مشرف به گذر بوده، دارای عرض اصلاحی و مستلزم عقب نشینی باشد. الزام این قانون را بنده به کرات در خیلی از خانه ها دیده یا شنیده ام .وقتی قصد فروش خانه پدر خدا بیامرز را داشتیم چیزی حدود یک سوم سطح زمین بدلیل اینکه بنا دو بر بود از سطح زمین کسر گردید یا خانه ای در کوچه گلشن امام حسین با همین نسبت کسر بنا شد که تنها حدود 60 متر از آن باقی ماند .اجرای قانون اصلاحی زمین ویا عقب نشینی مانند خیلی از قوانین مفید وبه نفع عامه مردم بوده وکاری است که در جهت آسایش وراحتی شهروندان در گذر از کوچه های تنگ انجام میپذیرد اما من چندی پیش بجای عقب نشینی شاهد یک جلونشینی بودم .کوچه 5/6  متری سی وسوم سعادت آباد که بر روی تابلو شهرداری به غلط خیابان سی وسوم درج شده کوچه ای است(گذرهایی که عرض آن ها کمتر از 12 مترکوچه مینامند) تنگ که با منها کردن یک پیاده روی نسبتن باریک تنها 5 متر از عرض آن باقی میماند.حال این کوچه از قدیم حدود یک ونیم تا دو متر پهن تر بوده که از زمان تخریب خانه های ویلائی وساخت آپارتمانهای 4 ، 5 ، 6 وشاید هم 7 ! طبقه همین میزان از کوچه به زمین افراد اضافه شده وعرض کوچه به همان 5 متر تقلیل یافته است.

به این حرکت که خلاف اصلاحی وعقب نشستن خانه ها است باید چه گفت ؟ آیا بهتر نبود بجای جلوآمدن چند خانه به هر دلیلی الباقی خانه ها عقب میرفتند؟ آقای شهردار کلاه مبارک را دو تا سه سانت بالاتر بگذارید که بهتر به شما میآید.با انجام این حرکت بی منزلت در این وادی اینقدر این کوچه زشت وبی قواره شده که دیدن آپارتمانهای ریز ودرشت با طبقات ناهمگون واحتمالن غیر مجاز بر کراهت آن میافزاید. چند خانه ویلائی باقیمانده تایید کننده همین گفته هاست .

بد نیست شهرداری محترم منطقه 2 تهران تا همین چند قواره خانه جلونشینی نکرده وجود دارد فکر مناسبی برای آن نماید.وبه نظر نمیرسد در چنین کوچه تنگی چنین ساختمان بلند 6 تا 7 طبقه ای جائی داشته باشد.عکس زیر مرا به یاد پلکان وبانک ومحاسبه پلکانی وام وپله وپله برقی واز این جور چیزها میاندازد.بر خاتم انبیا محمد(ص) صلوات.

/ 4 نظر / 9 بازدید
محمد درویش

آن آسمان خراش در كوچه 5 متري حضور دارد تا فضاي معنوي كوچه دوچندان شود برادر!

مجيد

دم شما گرم اين كوچه زير خاكيه نگهش داري گرون ميشه

عباس

در ایران عدم اجرای قانون خود یک قانونمندی منفی است

محمد رضا

این اتفاق خیلی نادر بود