سرابی که سراب نیست

سراب نیلوفر در 14 کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه ودر مسیر کرمانشاه به جوانرود در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار واقع شده است . این دریاچه مملو از برگ وگلهای نیلوفر است که زیبائی خاصی به آن داده است.با گرم شدن تدریجی هوا نیز این نیلوفرها باز شده وچشم انداز زیبائی در معرض دید تماشاگران قرارمیدهد.


مجموعه این سراب به صورت پارک تفریحی و توریستی بسیار مفرحی در آمده که در روزهای تعطیل پذیرای مردم می باشد . سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تامین می کند، آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل های نیلوفر از زیر آب به وضوح دیده میشود. گل نیلوفر در اندیشه ایرانیان قدیم از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است و تقدسی خاص داشته و تکرار گل نیلوفر در نقوش تاریخی طاق بستان این امر را تائید میکند.
طبق افسانه های قدیمی کرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در اعماق این سراب وجود دارد، عمق بعضی از جاهای این سراب  32 متر ثبت شده است. مساحت این سراب حدود 25 هکتار است.البته استان کرمانشاه سراب های دیگری هم دارداما بنده فعلن همین یکی را مصور داشتم .
گرچه امکانات محدود اجازه نداد تا زیبائی های این سراب را به تصویر بکشم اما با تنها دوربین موجود که قدمت آن به گمانم به زمان رضا خان وشهریور 20 برسد چند تصویر گرفته شد که در ادامه خواهید دید.

/ 1 نظر / 33 بازدید
بهروز

خوش به سعادت شما