باز ریز گرد بی ترانه

 بروز ریزگرد در سالهای اخیر و بخصوص پس از سال 80 در استانهای مرزی کشور در غرب و جنوب غرب کشور و فراوانی این رویداد طی سالهای اخیر و روند رو به تزاید این پدیده از سالهای 85 و رسیدن این معضل به پایتخت و عبور از 15 استان و الودگی هوا تا 59 برابر استاندارد جهانی مدیران ودست اندرکاران را به صرافت انداخت تا به راهکاری مطمئن جهت اجتناب از کاهش خطرات این بلای آسمانی با همکاری کشورهای منطقه دست یابند.
دراستان خوزستان  6 بارتکرار بروز پدیده ریزگرد با زمان ماندگاری 48 ساعت درسال80 وبا 4 برابر حد مجاز ورسیدن این تکرار به ١٨۵ روز با زمان ماندگاری 120 ساعت با 36 برابر حد مجاز در سال 88 حکایت از عمق یک فاجعه زیست محیطی دارد.
حال که به مدد اجلاس ترکیه امیدواری برای برخی بوجود آمد که شاید این نشست منشا خیری برای نشاندن ریزگردها در منطقه باشد.نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه تا اوضاع همین است ما درگیر همین غبار خواهیم بود.این در حالی است که با گرم شدن هوا وخشکتر شدن اراضی عراق شدت این بلای آسمانی بیشتر هم خواهد شد.این در حالی است که موج حال حاضر که دو روزی است در تهران است نقاط دیگر چون اصفهان وقم ومرکزی،ایلام،کرمانشاه،همدان را نیز درگیر نموده است وبه سمت نقاط شرقی کشور در حال حرکت است.فعلن که باران بعدازظهر 5 شنبه قدری این غبارها را درآسمان تهران سرنگون کرد. ضمناً ازعصر جمعه موج جدیدتری از این ریزگردها را در نقاط غرب وجنوب  غرب کشورخواهید دید که چهار محال،اصفهان،قم ،کرمانشاه،ایلام را نیز در خواهد نوردید.
گزارش کامل ریزگردها را در صفحه 7 روزنامه همشهری دنبال نکنید چون هنوز چاپ نشده .

 

/ 6 نظر / 138 بازدید
بهمن

سلام..مطالب جالبی دارین...مخصوصا این مطلب که واقعا به مشکل بزرگی تبدیل شده.الان گرد وغبار آسمان ملایر رو هم فرا گرفته..موفق باشید...[لبخند]

پیام احتسابیان

روز چهارشنبه از همایش تنوع زیستی در موزه داراباد که بیرون امدم روی تهران غباری عجیب بود و یک لحظه جا خوردم. همان موقع عکسی گرفتم و فاجعه بود. امروز باز بهتر شده بود و باران و باد از غلظت آن کم کرده بود. اما دیروز عصر خیلی شدید بود!

هومان خاکپور

مهرداد جان در بام ایران هم وضعیت بهتری را شاهد نیستیم؛ آسمان آبی ام آرزوست ...

ناصري

جالب اين است تا اين خس وخاشاك به تهران رسيد دولتمردان به صرافت راهكار افتادند.آيا بهتر نيست كا كم هم به فكر مردم خوزستان كه 10 سال است مبتلابه هستند كاري انجام ميگرفت؟

مجيد

ما نفهميدين اينا كه تو آسمون است ريز گرده يا خس وخاشاك است يا گرد وغبار يا چيز ديگري است.

پیام احتسابیان

بله قبلا هم شنیده بودم دولت محترم کرم داشته و آنها را به فضا فرستاده. انشاالله هر زمان مارمولک ما هم به فضا رفت می گم بره دنبال اون بنده خداها.... [چشمک]