باغ شهر را باد خواهد برد

بحث باغ شهر و شهرک‌های اقماری اولین بار توسط ابنز هاوارد ، شهرساز انگلیسی، حدود یک قرن پیش به نام گاردن سیتی یا باغ شهر همراه با طرح شهرک‌های اقماری مطرح شده است. در کشورهایی مثل انگلیس که فضای سبز بیشتری وجود دارد شاید اجرای آن برای شرایط زمانی ومکانی آنجا تجویز شده باشد تا در قالب آن بتوانند جمعیت انبوه مادر شهرها را به آنجا سرریز کنند و از این طریق کمکی باشد که جمعیت کلان شهرها و مادر شهرها تخلیه گردد. این طرح در لندن موفقیتی نداشت وتنها 4 درصد از مردم شهر از این امکانات استفاده نمودند .در ساخت باغ شهر بجای افزایش تراکم در ارتفاع به سمت افزایش ساخت در سطح خواهیم رفت.در اردیبهشت 87 معاون امور مسکن و ساختمان وزارت مسکن هدف اصلی وزارت مسکن از اجرای طرح باغ‌شهر را صرفا حفظ فضای سبز موجود در اطراف شهرها و توسعه آنها دانست.

باغ شهری که مد نظر ریاست محترم جمهور و وزرای مرتبط ایشان میباشد به نحوی در اذهان ایشان متبادر گردیده تا بتوان سرریز جمعیت تهران را به حاشیه تهران سوق داد .طرحی که گفته میشود نتایج مطالعات شورای عالی مسکن  بوده اما بنظر وبنا به دلائل فراوان اجرای این طرح  غلط بوده و شاید ضربات جبران ناپذیری به موجودیت منابع طبیعی ومحیط زیست کشور وارد آورد.
در شرایط خشک حاکم بر کشور وخشکسالی های متمادی وتکرار آن در بیشتر سالها این سوال ایجاد خواهد شد که در شهرهائی که آب خوردن به عنوان یک چالش مطرح میباشد چگونه میتوان شبکه خدمات شهری ، آبرسانی ،شبکه فاضلاب وخیلی خدمات دیگر را به اطراف شهر ها گسیل داشت.تا خوش نشینان باغ شهر از این امکانات بهره گیرند.
توسعه شهرک پردیس در ضلع شرقی تهران وشهرکهای جنوب تهران همچون اندیشه  و.... میتواند بخشی از مشکلات سر ریز جمعیت را حل نماید وآن هم مشروط بر این است که وجود این امکانات موجب نگردد تا افراد دیگر نقاط کشور به هوای وجود مسکن وامکانات کار و رفاه بیشتر به این نقاط هجوم آورند.حال ساخت ویلاهای خوش نشین در اطراف تهران بیش از پیش این تفکر را تشدید خواهد نمود.
همین تعداد ویلا در اطراف تهران در جاده چالوس وکردان وحسن آباد کرج وبومهن ورودهن آیا تاکنون موجب شده کسی اهل وعیال خود را در تمام سال به آنجا برده وبین این مناطق وتهران تردد نماید؟اگر جواب مثبت است که فبها ودر غیر اینصورت همین تعداد ویلاها را زیاد خواهیم نمود.تا شهر نشینان در ترافیک سنگین بین جاده ای در روزهای تعطیل سری به باغ خود زنند.
شهروندان فاقد مسکن به سختی قادر به پرداخت هزینه های خرید واحدهای مسکن مهر بوده وهستند پس چگونه توقع هست که شهروندان پولی جهت خرید این باغ شهرها داشته واین یعنی هجوم سرمایه دارها به خرید این باغها واشاعه سوداگری وزمین خواری وهزار مشکل دیگر.

جناب دکتر احمدی نژاد با این استدلال موضوع را توجیه نموده که با محاسبه کل اراضی ایران، حدود ۳۰ میلیون هکتار زمین برای احداث مسکن وجود دارد که اگر این میزان دو میلیون هکتار به خانوارها اختصاص یابد می توان به هر خانوار هزار متر زمین رایگان داد تا آنها یک واحد ۱۰۰ متری در سه طبقه احداث و بقیه زمین را به باغ تبدیل کنند.
این محاسبه نشان میدهد اگر تعداد خانوارهای ایرانی 20 میلیون در نظر گرفته شود، به هرخانوار هزار متر زمین خواهد رسید که جمعا میشود 20 میلیارد متر مربع یا همان 2 میلیون هکتار
البته بر بنیاد آمار موجود اراضی کشور یا مرتع است یا جنگل یا بیابان ویا اراضی کشاورزی است یا محدوده های شهر .اگر این 30 میلیون هکتار را بخواهیم از زارعین و زمینهای شهری ابتیاع کنیم که شدنی نیست ونیاز به پول زیاد جهت خرید وتغییر کاربری از زراعت به باغ و ویلا خواهد بود .جنگل هم که اطراف شهرهای بزرگ نداریم.فقط میماند مراتع.کل مراتع کشور 85 میلیون هکتار بوده که تمامن در اختیار دامداران قرار گرفته و نیمی از گوشت مصرفی کشور نیز از طریق تعلیف دامها بر روی همین مراتع میباشد.
البته بد نیست بدانیم که همین تعداد دام سبک (بز وگوسفند) نیز 3/2 برابر تعداد واقعی وظرفیت مراتع بوده که بار مضاعفی را بر مراتع وارد نموده وهر سال بدلیل افزایش جمعیت متکی به مراتع و به طبع آن شدت چرا وخشکسالی وکاهش علوفه ، فشار به مراتع فزونی یافته که نتیجه آن شده که دامها بجای علف خاک میخورند و وقتی پوششی بر روی زمین نباشد با کوچکترین باد یا سم دام گرد وغبار به هوا بلند شده وفرسایش صورت میگیرد.واین یعنی همان بلائی که در بی ‌آبی وسد سازی و خشکسالی در عراق وخیلی نقاط ایران رخ داده تا اکنون بعد از سالها بی تدبیری بدنبال راه حل باشیم.راه حلی که به این راحتی ها به سرانجام نخواهد رسید.


شاید اگر روی کاغذ این محاسبات ترسیم گردد منتج به نتیجه گردد اما نبود آب و حفر چاههای قانونی وغیر قانونی طی سه ده گذشته در کشور عملن سفره  های آب زیر زمینی را با مشکل جدی مواجه نموده ولذا امکان آبیاری این سطح از اراضی مد نظر دولت محترم جهت کشت درخت وساخت باغ  امری بعید وبدور از واقعیت  خواهد بود.
از سوی دیگر کسر این سطح از مراتع موجبات پخش شدن تعداد دام موجود در سطح کمتری از مراتع شده که خود نیز بر شدت این تخریب ومشکلات عنوان شده خواهد افزود.
در انتها با کمال احترام تقاضا مند است  اگر مسلمانید وپیرو راه علی (ع) که به این فرمایشات حضرت توجه نمایید:
عمر درباره ی سواد کوفه(زمینهای اطراف شهر کوفه) با اصحاب  مشورت کرد. بعضی از ایشان گفتند :آن  رادر میان ما بخش کن.  پس با علی مشورت کرد، وی گفت :اگر امروز آن را بخش کنی برای کسانی که  پس از ما باشند چیزی نخواهد بود،لیکن آن را به دست ایشان می سپاری تا در آن کار کنند و برای ما وآیندگان هر دو باشد.پس عمر گفت: خدایت بر این عقیده  توفیق دهد.( تاریخ یعقوبی)
واگر پیرو خط ولایتید به فرمایشات رهبر فرزانه که فصل الخطاب میباشد گوش فرا دهید:
" من از این طرح باغ شهرها جدا نگرانم. آقاى رئیس جمهور هم چند بار با من مطرح کردند، به ایشان هم گفتم. من نمی دانم چه پیش مى‌آید، سواستفاده‌چى‌ها چه کار خواهند کرد. با این دید نگاه کنید که راه را باز نکنید. یک عده‌اى سو استفاده‌چى‌اند هر جا که برای یک کار عام المنفعه ای در نظر گرفته میشود... کمین گرفته اند ببینند چطور میتوانند این طعمه را بربایند..."

/ 12 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهران

دولت خیلی به این موارد توجهی نمیکند کار خودش را میکند.

امیدوار

پس یکنفر هم باید پیدا بشود و هم به شما آقای مسیبی و هم به رهبر فرزانه تان ,گوشزد کند .که جناب رییس جمهور مجبور شده است .چنین تصمیمی اتخاذ کند .چون بقول پست قبلی خود شما نمی خواهد مشایی قافیه را به خاتمی این سید خندان که دوباره خودش را کاندیدا برا انتخابات بعدی کرده ؛ ببازد . او باید یکسری مانورهای تبلیغاتی انجام دهد ، مانند ۱- توقف اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها ( او این طرح را سطحی و غیر عالمانه خواند ). این طرح پس از گرفتن فتوا از مراجع تقلید ؛ قرار شده از اول مهر ماه اجرا شود . آیا آقای مسیبی این حرکت رییس جمهور بد است ؟

امیدوار

۲- اعتراض آقای احمدی نژاد به بازنشستگی پیش از موعد اساتید دانشگاه .( لازم به تذکر است اساتیدی چون ؛امیر ناصر کاتوزیان ، محمد رضا شفیعی کدکنی ، محمد شریف و دکتر موذن زادگان نیز شامل این طرح بودند . آیا آقای مسیبی این حرکت رییس جمهور بد است ؟ ۳- پافشاری آقای رییس جمهور بر بسته شدن اسکله ها و گذرگاه های مرزی برای قاچاق کالا و ارز .( وی جابجایی غیر قانونی کالا در ایران را بسیار گسترده خواند و علت آن را ارتباط قاچاقچیان با " صاحبان قدرت و نفوذ " اعلام کرد ) . آیا آقای مسیبی مخالفت با قاچاق بد است ؟

امیدوار

۴- یک خانه ویلایی برای هر خانواده ایرانی ، طرحی برای روستا ها و نه برای کلان شهر ها . ( احمدی نژاد از اماده سازی طرحی تا پایان سال سخن می گوید که به موجب آن به هر خانواده ایرانی هزار متر زمین اجاره داده خواهد شد . به گفته وی ، مردم می توانند ضمن ساختن یک خانه ویلایی کوچک ، باغ میوه هم پرورش دهند . خب آقای مسیبی اگر آن سه مورد قبلی بد نبودند ، بدانید این هم در جای خودش بد نیست .چون اصلا وجود، گوینده این طرح خاری است در چشمان رفسنجانی .

امیدوار

و تازه اگر یادتان باشد .این خط فکری احمدی نژاد - مشایی بود که لوح منشور کوروش را چندی پیش وارد ایران کرد . نه خط فکری رهبر فرزانه !!!!!! شما و حوزه علمیه قم . و از همه اینها گذاشته .احمدی نژاد چه اشتباه بکند یا نکند ،این حق او هست که در مقابل رقیب بازار گرمی بکند . پس شما لطفی کرده و این طرح بقول شما باغ شهر را روی حساب بازار گرمی او بگذارید .چون هم او و هم من و هم شما و هم خواجه حافظ شیرازی می دانیم ، که امکان موفقیت این طرح کم است . ولی از روی کار امدن مجدد اصلاح طلبان که بهتر است . فقط باید امید وار بود که اینگونه بازار گرمیها در بین عامه مردم جا افتاده و موجب محبوبیت خط احمدی نژاد بشود .

ناامید

حضرت امیدوار تو چه موجودی هستی که با رهبر مشکل داری ولی از این زیباروی ناخفته طرفداری میکنی.حرف آخر را در این مملکت رهبر معظم میزند.چگونه شده که تو نون خور احمدی نژاد شدی؟ساندیس ....

دلبان

جناب وبلاگ نویس لطفاً رابطه سیاست با سایتتان را هم توضیح بدهید.

يزدان پناه

بنظر اين دوست گرانقدرمان جناب اميدوار خيلي هم اميدوارانه مطلب ننوشته بلكه كنايه زده است.چون معمولاً كسي از خود وگروه خود بدگوئي نميكند كه فاش سازد اينها حربه تبليغاتي بوده وهست وگرنه بحث مقابله با بدحجابي وجريمه چنين افرادي در حال انجام است ودليلي وجود ندارد با اختلاط دختر وپسر از سوي رئيس جمهور مخالفت شود.

بهمن افراسيابي

مهرداد جان نگران نباش اگر نیروهای غیبی کمک کنند آب نیلگون خلیج فارس شیرین شود طرح اجرایی خواهد شد